Syn.: Asperula arvensis subsp. orientalis (Boiss. et Hohen.) J. Thiébaut, Asperula azurea Jaub. et Spach, Galium azureum (Jaub. et Spach) E. H. L. Krause
Česká jména: mařinka východní (Kubát 2002)
Čeleď: Rubiaceae – mořenovité
Rozšíření: Druh Kavkazu a jihozápadu Asie, vyskytuje se v Turecku, Sýrii, Arménii, Gruzii, Íránu, snad i v Libanonu. Bývá občas pěstován též v evropských, východoasijských a severoamerických zahradách jako okrasná letnička, může zde zplaňovat. Jeho sekundární výskyt byl opakovaně zaznamenán rovněž na území Česka.
Ekologie: Roste jako plevel na polích, objevuje se v okolí lidských sídel a zahrad. Kvete od května do srpna.
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, 5–30(–40) cm dlouhou, jednoduchou nebo větvenou, v průřezu hranatou, dole pýřitou, nahoře lysou. Dolní listy vyrůstají v 4četných přeslenech, horní v přeslenech po 6–8, jsou přisedlé, čárkovité až kopinaté, (7–)12–30 mm dlouhé a 1,5–5(–10) mm široké, lysé nebo pýřité. Květenství je terminální, strboulovitě stažené, květy jsou oboupohlavné; koruna je nálevkovitá, 7–15 mm dlouhá, bledě modrá, se 4 cípy, květy jsou delší než brvité čárkovité listence vyrůstající pod květenstvím. Dvounažky jsou kulovité, lysé.
Záměny: I u nás dříve se vyskytující podobná a rovněž jednoletá mařinka rolní (Asperula arvensis) mívá květy kratší nebo nanejvýš stejně dlouhé jako listence vyrůstající pod strboulem.
Fotografováno dne 7. 7. 2018 (Česko, Praha).