ATRIPLEX CINEREA Poir. – lebeda popelavá / loboda

Syn.: Neopreissia cinerea (Poir.) Ulbr., Obione cinerea (Poir.) G. L. Chu
Čeleď: Amaranthaceae – laskavcovité

Atriplex cinerea

Rozšíření: Nominátní poddruh této lebedy (zachycený na těchto snímcích) pochází z jihu Austrálie, jeho areál se táhne podél pobřeží od Západní Austrálie přes Jižní Austrálii a Victorii až po Nový Jižní Wales, vyskytuje se také na Tasmánii a na Ostrově lorda Howa. Byl zavlečen rovněž na Nový Zéland.
Varieta Atriplex cinerea var. adamsonii pochází z jihoafrického Kapska a jihu Namibie, v Kapsku a Lesothu se objevuje ještě i poddruh Atriplex cinerea subsp. bolusii.

Ekologie: Roste na pobřežních píscích, zejména podél břehů chráněných zálivů a zátok. Kvete od října do ledna.

Atriplex cinerea

Popis: Jednodomý nebo dvoudomý keř dosahující výšky až okolo 180 cm, s větvemi vystoupavými až přímými. Listy jsou eliptické až vejčité, 15–80 mm dlouhé a 8–25 mm široké, celokrajné, vzácněji i zubaté, po obou stranách popelavě šedozelené. Samčí květy, vyrůstající v hustých kulovitých klubíčkách, skládají terminální klasy, samičí květy vyrůstají v úžlabí horních listů. Listence krovek jsou přisedlé, vejcovité až kosočtverečné, 6–10 mm dlouhé, od báze srostlé, celokrajné nebo v horní polovině s 1–2 zuby, našedle pomoučené.

Poznámka: Z Austrálie je uváděno 67 druhů lebed, sedm z nich je nepůvodních. K původním druhům patří například ještě také Atriplex holocarpa, Atriplex semibaccata aj.

Atriplex cinerea
Atriplex cinerea
Atriplex cinerea

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Kangaroo Island).