ATRIPLEX SEMIBACCATA R. Br. – lebeda / loboda

Syn.: Atriplex denticulata Moq., Atriplex flagellaris Wooton et Standl., Atriplex neurivalvis Domin, Atriplex semibracteata Steud., Atriplex stuckertii Gand., Obione neurivalvis (Domin) G. L. Chu, Obione semibaccata (R. Br.) G. L. Chu, Obione stuckertii (Gand.) G. L. Chu
Čeleď: Amaranthaceae – laskavcovité

Atriplex semibaccata

Rozšíření: Australský endemit, pochází z jihozápadní, střední i jihovýchodní části tohoto kontinentu. Druh byl zavlečen také na jihozápad USA a do severozápadního Mexika, do Jižní Ameriky, jižní Evropy a severní i jižní Afriky, rovněž do jihozápadní Asie. V některých oblastech (např. v USA) má jeho šíření až invazní charakter.

Ekologie: Vyskytuje se v aridních a semiaridních oblastech, v pouštích, na slaniskách i v suché křovinaté vegetaci. V sekundárním areálu se šíří kolem silnic a cest, objevuje se na stanovištích narušovaných lidských činností, také na slaniskách a při březích slaných jezer.

Atriplex semibaccata

Popis: Vytrvalá bylina až polokeř s dřevnatým oddenkem a s větvemi poléhavými až vystoupavými, až 80 cm dlouhými. Listy jsou střídavé, přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, eliptické, kopisťovité až obvejčité, 5–30(–40) mm dlouhé a 2–9(–12) mm široké, na bázi klínovité, po okraji celokrajné nebo oddáleně zubaté, na vrcholu tupé. Samčí květy jsou drobné, vykvétají v terminální hlávkách, samičí květy jsou jednotlivé nebo vyrůstají v chudokvětých svazečcích. Listence krovek jsou kosočtverečné, v době zralosti dužnaté, červeně naběhlé, 3–7 mm dlouhé, na bázi srostlé, po okraji zubaté, tupé nebo špičaté.

Atriplex semibaccata
Atriplex semibaccata
Atriplex semibaccata
Atriplex semibaccata

Fotografovala Věra Svobodová, dne 28. 9. 2023 (Kypr, Larnaka, okraje solného jezera).