Syn.: Apleura nucamentacea Phil., Azorella apoda A. Gray, Azorella bryoides Phil., Azorella hookeriana Clos, Azorella nucamentacea (Phil.) Hauman, Azorella sessiliflora Phil.
Čeleď: Apiaceae – miříkovité
Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky, roste v Argentině v provinciích Mendoza, Neuquén, Río Negro, Chubut a Santa Cruz, také v přilehlé části Chile od regionu Coquimbo až po region Magallanes.
Ekologie: Stanovištěm jsou otevřená, větrem ovlivněná místa s nezapojenou vegetací, zejména na písčitých nebo štěrkovitých podkladech. Vystupuje do nadmořské výšky 3000 m.
Popis: Polštářový polokulovitý, vypouklý polokeřík s dřevnatou bází; větvičky jsou na bázi pokryty odumřelými zbytky listů. Listy jsou střídavé, přisedlé, celistvé, čárkovité až podlouhlé, 3–20 mm dlouhé a 1–2(–3) mm široké, tuhé, lysé, někdy brvité a na ploše přitiskle chlupaté, na vrcholu špičaté. Květenství je téměř přisedlý 1–5květý okolík (vyrůstají až 3 z jedné růžice); listeny obalu jsou kopinaté, brvité; stopky květů jsou 0,5–3 mm dlouhé; květy jsou oboupohlavné; kališní lístky jsou nezřetelné; korunní lístky jsou obkopinaté až obvejčité, 1,5–2,5 mm dlouhé, světle žluté; tyčinek je 5; čnělky jsou 2,5 mm dlouhé; semeník je pýřitý. Plodem je zploštělá dvounažka, v obrysu vejčitá až obvejčitá, 3,5–5,5 mm dlouhá a 2,5–4,5 mm široká.
Poznámka: Druh je dosti proměnlivý, např. v počtu květů a odění plodů. Různé prameny jej pojímají v odlišné šíři (i co se týká areálu): podle některých názorů sem patří i typy s mnohem bohatšími okolíky; tajivé rostliny se vyskytují i na Falklandech.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 3. 1. 2019 (Chile, Parque nacional Torres del Paine).