Syn.: Cassia chamaecrista var. nictitans Kuntze, Cassia nictitans L.
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Druh pochází z rozsáhlé oblasti amerického kontinentu, od východu USA na severu přes Střední Ameriku včetně Karibiku, Peru, Bolívii a Brazílii až po Argentinu (severní provincie) a Paraguay na jihu. Je zdomácnělý v tropické Africe, jižní a jihovýchodní Asii, severní a východní Austrálii a dalších oblastech světa. Velmi variabilní druh, rostliny z různých oblastí mohou vykazovat významné genetické rozdíly. Rozlišuje se řada poddruhů a variet.
Ekologie: Roste na okrajích lesů, v křovinách, prérii, na březích řek, loukách, pastvinách, polích a na narušených plochách; v široké škále půdních typů, nejčastěji na písčitých kyselých až neutrálních půdách. Na severní polokouli kvete od července do září.
Popis: Jednoletá bylina dorůstající výšky 30–50 cm. Lodyhy jsou pokryté hustými trichomy, ale existují i lysé variety. Listy jsou střídavé, sudozpeřené s 10–25 vstřícnými páry lístků. Lístky úzce podlouhlé, se zpeřenou žilnatinou, na vrcholu štětinaté. Na řapíku je pod posledním párem lístků umístěná stopkatá žlázka, velikost a tvar žlázky jsou důležitým znakem pro určení variety. Listy jsou citlivé, po doteku se svírají. Květy vyrůstají v paždí listů většinou jednotlivě, někdy po 2–3, jsou nepravidelné, souměrné, pětičetné; kališní lístky kopinaté, 3–4 mm dlouhé, zašpičatělé, korunní lístky jsou obvejčité, až 1,4 cm široké (dolní je větší a širší než ostatní), žluté. Plodem je pukavý lusk 2–4 cm dlouhý, na povrchu pýřitý.
Záměny: Podobná je Chamaecrista fasciculata, s většími listy i květy.
Využití: Pěstuje se na kyselých chudých půdách v subtropech jako píce pro dobytek. Dobrá medonosná rostlina. V tradiční medicíně se používá jako lék na bolesti břicha a horečku.
Fotografováno dne 4. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Maui, Iao Valley State Park).