CHENOPODIUM CANDOLLEANUM (Moq.) S. Fuentes et Borsch – merlík Candollův / mrlík

Syn.: Chenopodium furfuraceum Moq., Rhagodia baccata var. candolleana (Moq.) Moq., Rhagodia baccata var. parvifolia Moq., Rhagodia candolleana Moq.
Čeleď: Amaranthaceae – laskavcovité

Chenopodium candolleanum

Rozšíření: Vyskytuje se v pobřežních oblastech jihovýchodní a jižní části Austrálie – od severovýchodu Nového Jižního Walesu přes pobřeží Victorie a Jižní Austrálie až po jihovýchodní pobřeží Západní Austrálie. Objevuje se také na Tasmánii a na ostrovech v Bassově průlivu. V západní části areálu je rozlišován poddruh Chenopodium candolleanum subsp. argenteum.

Ekologie: Roste na mořském pobřeží a na březích slaných i brakických jezer. Kvete od září do prosince.

Chenopodium candolleanum

Popis: Dvoudomý keř s větvemi šplhavými, opíravými nebo přímými, až 500 cm dlouhými. Listy jsou vstřícné nebo střídavé, krátce řapíkaté, vejčité nebo hrálovité, 10–30 mm dlouhé a 3–20 mm široké, poněkud dužnaté, na líci lysé, leskle zelené, na rubu šedozelené, šupinaté nebo olysalé. Květenství je latnaté, až 15 cm dlouhé, květy jsou jednopohlavné, okvětních lístků je 5, jsou asi 1 mm dlouhé. Plody jsou dužnaté, kulovité, stlačené, dosahují v průměru až okolo 5 mm, v době zralosti jsou červené.

Využití: Listy lze vařit a konzumovat, původní Australané jedli údajně i hořké plody této rostliny.

Poznámka: V australské botanické literatuře bývá tento druh obvykle stále řazen k australskému endemickému rodu Rhagodia, jenž čítá jedenáct druhů. Za jeho přeřazením k merlíkům stojí závěry fylogenetických analýz.

Chenopodium candolleanum
Chenopodium candolleanum
Chenopodium candolleanum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 22. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, The Lakes National Park).