Syn.: Aster uniflorus (L.) E. H. L. Krause, Erigeron alpinus var. uniflorus Ledeb., Erigeron polymorphus Scop., Heterochaeta erigeroides DC.
Česká jména: turan jednoúborný (Dostál 1989)
Slovenská jména: turica jednoúborová (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Téměř cirkumpolárně rozšířený arktoalpínský druh. V Evropě se vyskytuje v západní části Skandinávie, jižněji se objevuje v horách – v Pyrenejích, Alpách, Apeninách, Karpatech, horách Balkánského poloostrova i na Kavkaze. Druh je morfologicky dosti variabilní, v poddruhu E. u. subsp. eriocephalus zasahuje i na Island, do pobřežních oblastí Grónska (odtud je tento poddruh i popsán), arktických oblastí Kanady a Aljašky, zřejmě i do nejsevernější části Asie. Ze Španělska je uváděn poddruh E. u. subsp. aragonensis.
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých svazích, na sněhových výležiscích, alpínských trávnících i pastvinách, v Alpách až do nadmořské výšky okolo 3750 m. Kvete od června do září.
Popis: Vytrvalá bylina, 2–12(–20) cm vysoká. Lodyha je vystoupavá až přímá, nevětvená, nahoře řídce chlupatá, nežláznatá. Přízemní listy jsou řapíkaté, kopisťovité, 2–5 cm dlouhé a 0,4–0,9 cm široké, na vrcholu zaokrouhlené, brvité, řídce chlupaté; lodyžních listů je 2–5(–8), jsou přisedlé, kopinaté, špičaté. Úbory jsou jednotlivé; zákrov je polokulovitý, zákrovní listeny jsou přímé nebo odstálé, kopinaté, na vrcholu nafialovělé, hustě bíle chlupaté; liguly jazykovitých květů jsou bílé, narůžovělé nebo až nafialovělé, trubkovité květy jsou žluté, nitkovité květy chybí. Plodem je nažka s chmýrem.
Ohrožení a ochrana: Slovenský Červený seznam (2015) jej řadí k druhům potenciálně ohroženým (NT).
Fotografováno dne 21. 6. 2006 (Itálie, Přímořské Alpy, Argentera).