ERYSIMUM HIERACIIFOLIUM L. – trýzel jestřábníkolistý / horčičník

Syn.: Erysimum afghanicum Kitam., Erysimum strictum Gaertn., Erysimum virgatum Roth
Česká jména: trýzel jestřábníkolistý (Kubát 2002)
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Erysimum hieraciifolium

Rozšíření: Roste ve střední, severní a východní Evropě, na Sibiři, ve Střední Asii, Pákistánu, Kašmíru, Tibetu i severní Číně. Zavlečen do východní části Severní Ameriky.
U nás roste roztroušeně v Polabí a na severovýchodní Moravě (povodí Odry), jinde jako neofyt na náspech apod.

Ekologie: Roste v pobřežních houštinách a v lesních lemech v nivách řek, druhotně na náspech silnic a železnic a na nádražích, na půdách štěrkovitých a písčitých, u nás v pásmu nížin až pahorkatin, ve východní části areálu stoupá až do nadmořské výšky okolo 3800 m. Kvete od května do července.

Erysimum hieraciifolium

Popis: Dvouletá, 60–110 cm vysoká bylina. Lodyha je přímá, obvykle chudě větvená. Dolní a střední lodyžní listy jsou zelené, celokrajné, úzce eliptické až podlouhlé, až 2,5 cm široké, mělce vykrajovaně zubaté se 3–7 zuby na každé straně, přisedlé zúženou bází a oděné převážně troj a čtyřramennými chlupy. Květenstvím je hrozen bez listenů, květní stopky jsou kratší než kalich. Květy jsou obvyklé stavby, kališní lístky jsou 4,5–6 mm dlouhé, korunní lístky jsou žluté, dlouhé 8,5–11 mm. Plodní stopky jsou nahoru prohnuté, dlouhé 4,5–8 mm. Šešule jsou přitisklé, na průřezu okrouhlé, roztroušeně chlupaté. Semena jsou vřetenovitá.

Ohrožení a ochrana: v Červeném seznamu je uveden jako vzácnější druh vyžadující další pozornost (C4a).

Erysimum hieraciifolium
Erysimum hieraciifolium

Fotografováno dne 27. 5. 2012 (Česko, Libice nad Cidlinou).