Syn.: Ficus aggregata Vahl, Ficus amblyphylla (Miq.) Miq., Ficus cairnsii Warb., Ficus condaravia Buch.-Ham., Ficus dahlii K. Schum., Ficus dictyophleba F. Muell. ex Benth., Ficus dilatata Miq., Ficus dyctiophleba F. Muell. ex Miq., Ficus littoralis Blume, Ficus microcarpa var. crassifolia (W. C. Shieh) J. C. Liao, Ficus microcarpa var. fuyuensis J. C. Liao, Ficus microcarpa var. latifolia (Miq.) Corner, Ficus microcarpa var. naumannii (Engl.) Corner, Ficus microcarpa var. nitida (King) F. C. Ho, Ficus microcarpa var. oluangpiensis J. C. Liao, Ficus microcarpa f. pubescens Corner, Ficus microcarpa var. pusillifolia J. C. Liao, Ficus naumannii Engl., Ficus regnans Diels, Ficus retusa var. crassifolia W. C. Shieh, Ficus retusa var. nitida King, Ficus retusa f. parvifolia Miq., Ficus retusa var. pisifera (Miq.) Miq., Ficus retusa f. pubescens Miq., Ficus retusiformis H. Lév., Ficus thynneana F. M. Bailey, Ficus thynneana var. minor Domin, Urostigma accedens var. latifolia Miq., Urostigma amblyphyllum Miq., Urostigma microcarpum (L. f.) Miq.
Česká jména: smokvoň (Presl 1846), fíkovník, fikus (Mareček 1996)
Čeleď: Moraceae Link – morušovníkovité
Rozšíření: Druh pochází z oblasti jihovýchodní Asie a severní Austrálie – vyskytuje se v čínských provinciích Fujian, Guangdong, Guangxi, Guizhou, Hainan, Yunnan, Zhejiang, také v Nepálu, Bhútánu, Indii, na Sri Lance, v Barmě, Thajsku, Vietnamu, na Tchaj-wanu a Filipínách, v Malajsii, Indonésii (Celebes, Java, Moluky, Sumatra), na Nové Guinei, v severovýchodní Austrálii, Mikronésii, na Nové Kaledonii a Šalamounových ostrovech.
Je invazivní na Havajských ostrovech, Floridě, Bermudách, druhotně se objevuje i ve Střední a Jižní Americe.
Ekologie: Ve své domovině roste v lesích vlhkých oblastí, v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky okolo 300 m, v jižní Číně vystupuje údajně až do výšky 1900 m. K opylení druhu je třeba přítomnosti specifického druhu vos Eupristina verticillata. Semena jsou rozšiřována ptáky a jsou schopna klíčení a růstu téměř kdekoli: na zemi, v korunách jiných stromů nebo i v trhlinách v betonu. Mladé rostliny začínající růst v rozsoše jiného stromu spouští dolů vzdušné kořeny, ty po dosažení země zesílí, postupně zaškrtí svého hostitele a nakonec jej zcela nahradí. Stromky mohou porůstat a ničit stěny budov, mosty, dálnice a další betonové konstrukce. Tento druh obvykle napadá místa narušená městskou výstavbou a degradované sekundární lesy.
Popis: Druh je variabilní ve vzrůstu, v mládí často epifytický keř, v dospělosti rozložitý stálezelený strom s mohutnými větvemi a četnými vzdušnými kořeny, které visí z kmene i větví a někdy dosahují až k zemi. Dorůstá výšky 15–25 m. Borka je tmavě šedá. Listy a větve roní při poranění bílý latex. Listy jsou střídavé, kožovité, s krátkými řapíky, palisty jsou kopinaté, čepele eliptické až úzce obvejčité, na bázi klínovité, na vrcholu krátce tupě zašpičatělé, 4–8 × 3–4 cm, lysé, celokrajné, svrchu tmavě zelené a lesklé. Četné drobné květy jsou ukryty v dutině dužnatého útvaru nazývaného sykonium. Dužnatá plodenství (fíky) jsou přisedlá, vyrůstají v párech, na mladých větévkách v paždí listů, na starších mezi listy, jsou kulovitá, stlačená, o průměru 6–10 mm, ve zralosti žlutá až světle červená, s přetrvávajícími široce vejčitými zákrovními listeny. Semena jsou drobná, o průměru méně než 1 mm.
Využití: Ficus microcarpa je oblíbený okrasný strom v parcích a uliční výsadbě v mnoha tropických oblastech světa. V mírném pásmu se často pěstuje jako kontejnerová rostlina a je vhodný i pro pěstování ve formě bonsaje.
Poznámka: Naše fotografie pocházejí z města Hilo na ostrově Hawaii. Podél hlavní ulice (Banyan Drive) byly vysazovány stromy druhu Ficus microcarpa (také známého jako Chinese Banyan, Malayan Banyan nebo Taiwan Banyan) na paměť návštěv význačných osobností. Na ostrově je vysoká vzdušná vlhkost, stromy bohatě vytvářejí vzdušné kořeny, ale kvůli provozu je nutné je na některých místech ořezávat. I tak je stromořadí velmi působivé. V nedalekých Zahradách královny Liliuokalani je jeden exemplář tohoto druhu, který není omezován v růstu. V centrální části stromu vytvářejí vzdušné kořeny spuštěné z vysokých větví velmi složitou strukturu a podpírají zároveň těžké, stále se prodlužující větve.
Fotografovali Věra Svobodová, ve dnech 7. 5. a 9. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Hawaii, Hilo a Zahrady královny Liliuokalani); Vít Grulich, dne 21. 1. 2018 (Palau, ostrov Koror, Ngermid).