HYMENOPHYLLUM FLABELLATUM Labill. – blanátec vějířovitý

Syn.: Hymenophyllum hookeri Bory, Hymenophyllum nitens R. Br., Mecodium flabellatum (Labill.) Copel., Trichomanes nitens (R. Br.) Poir.
Čeleď: Hymenophyllaceae Link – blánatcovité

Hymenophyllum flabellatum

Rozšíření: Východní Austrálie a ostrovy jihozápadního Pacifiku – jihovýchodní okraj Queenslandu, východ Nového Jižního Walesu, Victorie a Tasmánie, rovněž Nový Zéland (včetně Chathamských a Kermadeckých ostrovů). Druhová identita podobných rostlin z Fidži a Tahiti není zcela jasná.

Ekologie: Roste v deštných lesích mírného pásma a v horských tropických deštných lesích, na lokalitách s vysokou vzdušnou vlhkostí, obvykle na pískovci nebo jako epifyt na kmenech stromů, v Austrálii většinou na pabuku Nothofagus moorei a blahovičníku Eucalyptus nitens, eventuálně na kmenech stromové kapradiny Dicksonia antarctica.

Hymenophyllum flabellatum

Popis: Kapradina s větveným plazivým oddenkem. Listy jsou 2,5–35(–60) cm dlouhé, obvykle svěšené, řapík může být až 17 cm dlouhý, nekřídlatý, řídce chlupatý, listy jsou tvarově proměnlivé, podlouhle čárkovité až úzce vejčité, 2–29 cm dlouhé a 1–6,5 cm široké, světle zelené, až 3krát zpeřené, lístky jsou vějířovité, úkrojky posledního řádu čárkovité, 0,5–2,2 mm široké, lysé, celokrajné, na vrcholu tupé. Kupky výtrusnic vyrůstají na koncích postranních úkrojků, jsou 0,5–1,3(–2) mm dlouhé.

Poznámka: Rod Hymenophyllum celosvětově zahrnuje v současnosti 319 druhů (POWO 2024), z Austrálie je uváděno 27 druhů, z nichž 11 je zde endemických.

Hymenophyllum flabellatum
Hymenophyllum flabellatum
Hymenophyllum flabellatum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 26. 11. 2023 (Austrálie, Tasmania, Mount Field National Park).