Syn.: Kalanchoe albiflora Forbes, Kalanchoe aleurodes Stearn
Česká jména: kolopojka (Presl 1846)
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se ve východních provinciích Jihoafrické republiky, Zimbabwe a Mosambiku.
Ekologie: Roste na skalnatých svazích v savaně nebo lesnaté vegetaci.
Popis: Statný dvouletý sukulent dosahující výšky 50–250 cm, celý lysý, avšak výrazně bíle pomoučený. Květonosné lodyhy vyrůstají ve druhém roce života rostliny jednotlivě z husté listové růžice, jsou přímé, v průřezu okrouhlé nebo nevýrazně hranaté. Listy jsou vstřícné, přisedlé, poloobjímavé, na bázi srostlé, krátce po lodyze sbíhavé, obvejčité nebo až skoro okrouhlé, 6–18(–23,5) cm dlouhé a 5,5–15 cm široké, dužnaté, ploché, celokrajné, s červeně zbarvenými okraji, na vrcholu zaokrouhlené, prostřední listy jsou již podstatně menší, podlouhlé až kopisťovité, nejvýše postavené listy jsou malé. Květy jsou 4četné, vyrůstají v mnohokvětých axilárních vrcholících, které vytvářejí mohutné thyrsoidní květenství se 2–8 internodii, které může být až 40 cm dlouhé; kališní trubka je až 1,5 mm dlouhá, kališní cípy jsou kopinaté, 3–6,5 mm dlouhé, špičaté nebo tupé, koruna je 10–15(–16) mm dlouhá, trubka je zřetelně hranatá, světle zelená, pomoučená, cípy jsou podlouhlé nebo trojúhelníkovité, 4,5–7 mm dlouhé, zahnuté, tupé nebo špičaté, světle žluté až narůžovělé, bělavé nebo nazelenalé. Plody jsou měchýřky.
Využití: V jižní Africe bývá vysazován v zahradách i veřejné zeleni, v Evropě se objevuje ve sbírkách sukulentních rostlin.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 4. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Kruger National Park).