Syn.: Leucadendron hypophyllocarpodendron L., Leucospermum hypophyllum R. Br.
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, vyskytuje se pouze na malém území na jihozápadě provincie Western Cape. Areál se rozkládá na Kapském poloostrově a směrem k východu ještě na pobřeží v okolí Střelkového mysu, na plošinách východně od Kapského města vyhynul. Severně od Kapského města roste subsp. canaliculatum, která se odlišuje velmi úzkými čárkovitými listy.
Ekologie: Provází porosty na zazemněných píscích v území s převažujícími zimními srážkami. Vystupuje do nadmořské výšky 300 m. Po požárech obrůstá z dřevnatého oddenku. Květy příjemně voní, jsou opylovány hmyzem a možná i drobnými zemními savci; nažky šíří mravenci.
Popis: Nízký plazivý keřík; lysé větvičky se plazí do vzdálenosti 50–150 cm. Listy jsou střídavé, přisedlé, dvouřadé, směřují kolmo vzhůru, úzce obkopinaté, žlábkovité, 4–13 cm dlouhé a 0,2–1,5 cm široké, šedavé, lysé, na vrcholu s 2–4 zoubky. Květenství je koncové, zploštěle kulovité, 3–4 cm v průměru; okvětí je 2–2,2 cm dlouhé, sytě žluté, podél okrajů chlupaté, 3 lístky jsou úplně srostlé, zatímco čtvrtý je volný zhruba od 1/4 délky; čnělka je 2–2,6 cm dlouhá, přímá nebo slabě vzhůru zakřivená, žlutá, nosič pylu je kulovitý, na vrcholu zaokrouhlený. Plody jsou nažky.
Záměny: V rámci rodu Leucospermum má středně velké květy. Nejnápadnějším znakem je neobvyklý typ vzrůstu, podle nějž je možné tento druh velmi snadno rozeznat; další druhy s plazivými stonky (Leucospermum hamatum a Leucospermum harpagonatum) mají květenství mnohem menší.
Ohrožení a ochrana: Populace tohoto taxonu v poslední době ustoupily asi o třetinu, takže v Červeném seznamu Jihoafrické republiky je zařazen mezi druhy zranitelné (VU). Důvodem je ztráta stanovišť, zalesňování i nadměrný sběr pro květinářské účely.
Fotografoval Petr Pauliš, dne 21. 11. 2015 (Jihoafrická republika, Western Cape, jižně od Simon’s Town).