Syn.: Linaria calycina Boiss. et Balansa, Linaria dalmatica subsp. grandiflora (Desf.) Rech. f., Linaria dalmatica var. grandiflora (Desf.) Boiss., Linaria nuristanica Patzak, Linaria pancicii Janka
Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité
Rozšíření: Vyskytuje se v jihovýchodní Evropě a na jihozápadě Asie, areál se táhne od jihozápadního Bulharska přes Turecko a Zakavkazsko až po severní Írán.
Ekologie: Roste na skalnatých svazích, ve stepi, a to obvykle na vápencovém podkladu, v nadmořských výškách zhruba od 700 až do 2250 m. Kvete od května do července.
Popis: Statná vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 30–75 cm dlouhou, šedozelenou. Listy jsou střídavé, poloobjímavé, kopinaté až vejčité, 25–45 mm dlouhé a 10–30 mm široké, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství je hroznovité; listeny jsou kopinaté, obvykle stejně dlouhé jako kalich; kališní cípy jsou kopinaté až vejčité, 11–15 mm dlouhé a 4–6 mm široké, špičaté, koruna je 25–35 mm dlouhá, žlutá, 2pyská, ostruha je 16–20 mm dlouhá, rovná nebo dolů zahnutá. Plodem je kulovitá tobolka, zhruba 8 mm dlouhá.
Fotografováno dne 9. 6. 2013 (Turecko, okolí města Erzurum, Kireçli Geçidi).