LINARIA TRIORNITHOPHORA (L.) Cav. – lnice / pyštek

Syn.: Antirrhinum triornithophorum L., Linaria triornithophora (L.) Willd.
Čeleď: Plantaginaceae – jitrocelovité

Linaria triornithophora

Rozšíření: Pochází ze severozápadu Pyrenejského poloostrova, vyskytuje se ve středním a severním Portugalsku, ve Španělsku zasahuje na severovýchod až po Kantábrii.

Ekologie: Stanovištěm jsou okraje křovin a lesní světliny na kyselých i bazických podkladech, od pobřeží až do nadmořské výšky 2000 m.

Linaria triornithophora

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s vícehlavým oddenkem; lodyhy vyrůstají i více než po 10 z trsu, jsou lysé, přímé, 50–130 cm vysoké; sterilní lodyhy jsou nečetné, vysoké do 20 cm. Listy vyrůstají v 3–5četných přeslenech, jsou kopinaté až vejčitě kopinaté, 2,5–7,5 cm dlouhé a 0,5–3 cm široké, celokrajné, na vrcholu tupé až špičaté. Květenství tvoří volná, přeslenitě větvená lata o 4–30 květech; listeny jsou 0,5–3,5 cm dlouhé, podobné listům; květní stopky jsou přímé, 0,7–3,5 cm dlouhé; kališní cípy jsou vejčitě kopinaté, 5–9 mm dlouhé; koruna je šklebivá, 3,5–5,5 cm dlouhá, růžová až nachová, řidčeji modrofialová nebo bledě žlutá, s žlutavým nebo bílým příčným valem v ústí a přímou nebo slabě zahnutou ostruhou 1,6–2,7 cm dlouhou. Plodem je téměř kulovitá, 4–7,5 mm dlouhá tobolka, semena jsou zploštělá, v obrysu obvykle eliptická, úzce křídlatá.

Linaria triornithophoraLinaria triornithophora
Linaria triornithophora

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 26. a 27. 8. 2018 (Španělsko, Asturie, Cangas de Onís, Puente Dobra a Cudillero, Santa Marina).