Syn.: Lobelia begoniifolia Wall., Lobelia horsfieldiana Miq., Lobelia javanica Thunb., Piddingtonia nummularia (Lam.) A. DC., Pratia begonifolia (Wall.) Lindl., Pratia nummularia (Lam.) A. Braun et Asch., Rapuntium nummularia (Lam.) C. Presl
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité
Rozšíření: Druh jižní a jihovýchodní Asie, jeho areál se táhne od Nepálu a severovýchodní Indie přes jižní Čínu, Tchaj-wan a Indočínu až do Indonésie, na Filipíny a Papuu-Novou Guineu.
Ekologie: Roste ve vlhkých lesích, mokřinách a na vlhkých svazích, podél vodních toků, objevuje se i na okraji polí, plantáží a cest, častěji v nižších nadmořských výškách. Kvete po celý rok.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, 10–55 cm dlouhou, jednoduchou nebo větvenou, chlupatou, vzácněji i olysalou, v uzlinách kořenující. Listy jsou střídavé, řapíky jsou 2–14 mm dlouhé, chlupaté, čepel je téměř okrouhlá, ledvinovitá nebo široce vejčitá, 0,7–2,6 cm dlouhá a 0,5–2,7 cm široká, na bázi srdčitá, občas i uťatá, na okraji vroubkovaná až pilovitá, na vrcholu tupá nebo zaokrouhlená, lysá nebo chlupatá. Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů, květní stopka je 0,7–3,5 cm dlouhá, lysá, kalich je válcovitý, lysý nebo chlupatý, kališní cípy jsou úzce trojúhelníkovité, 2,5–6 mm dlouhé, na okraji se 2–3 páry zubů; koruna je purpurově červená, růžová nebo žlutobílá, 6–10 mm dlouhá, 2pyská, horní pysk je 2laločný, dolní 3laločný, cípy jsou kopinaté. Plodem je elipsoidní až kulovitá bobule, až 1,5 cm dlouhá, tmavě červená až purpurová.
Využití: Rostlina nachází uplatnění v tradiční medicíně, mladé výhony a listy se konzumují jako zelenina.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 3. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, okolí Gunung Singgalang, nedaleko Bukittinggi).