Syn.: Myosotis hamiltonii Colenso, Myosotis polyantha Colenso, Myosotis tenuifolia Colenso
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité
Rozšíření: Endemit Nového Zélandu, vyskytuje se na obou hlavních ostrovech.
Ekologie: Roste v lesích, často v křovinaté vegetaci na březích vodních ploch a toků, v mokřinách, na prameništích, ale také na vlhkých skalách. Kvete od října do dubna.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 8–60 cm dlouhou, větvenou. Spodní listy vyrůstají v růžici, jsou řapíkaté, široce eliptické až skoro okrouhlé, 15–60 mm dlouhé a 10–45 mm široké, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené, hrotité, krátce chlupaté, chlupy jsou obvykle přitisklé, dolní lodyžní listy jsou řapíkaté, kopisťovité, horní přisedlé a vejčité, 10–15 mm dlouhé a 6–13 mm široké, na vrcholu zaokrouhlené a hrotité, po obou stranách řídce přitiskle chlupaté. Květy vyrůstají v 6–10květých vijanech, bez listenů, květní stopky jsou až 6 mm dlouhé; kalich je 2,5–5 mm dlouhý, zhruba do poloviny dělený, řídce chlupatý, koruna je bílá, dosahuje v průměru 2–6 mm, trubka je 2–4 mm dlouhá, cípy jsou zaokrouhlené. Plody jsou elipsoidní až vejcovité tvrdky, až 1,8 mm dlouhé, černé.
Poznámka: Na Novém Zélandu se vyskytuje na 50 druhů pomněnek, přes 40 je endemických, mnohé jsou bělokvěté, některé i žluté.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 2. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Westland Tai Poutini National Park).