MYOSOTIS RAKIURA L. B. Moore – pomněnka / nezábudka

Syn.: Myosotis albida Cheeseman ex Cockayne, Myosotis capitata subsp. albida Kirk, Myosotis capitata subsp. albiflora J. B. Armstr.
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité

Myosotis rakiura

Rozšíření: Endemit Nového Zélandu, který se vyskytuje v nejjižnější části země, objevuje se na Stewartově ostrově a na jihovýchodě Jižního ostrova.
Jeho druhové jméno je odvozeno z maorského názvu Rakiura, kterým je označován Stewartův ostrov, odkud byl tento druh pro vědu poprvé popsán.

Ekologie: Roste na přímořských skalách a útesech, na pobřežních písčinách i travnatých stanovištích v blízkosti moře. Kvete od listopadu do ledna.

Myosotis rakiura

Popis: Vytrvalá bylina s přízemními listy vyrůstajícími v růžici, které jsou podlouhle kopisťovité, až 12 cm dlouhé a zhruba 2 cm široké, na bázi klínovité, na řapík sbíhavé, celokrajné, podvinuté, na vrcholu zaokrouhlené nebo tupé, hedvábitě chlupaté; postranní větve jsou vystoupavé až přímé, až 30 cm dlouhé, jednoduché, někdy i větvené, lodyžní listy jsou menší, 2–3 cm dlouhé a asi 1 cm široké, podlouhlé, na vrcholu tupé, chlupaté. Květy vyrůstají ve vijanech; kalich je 4–5 mm dlouhý, chlupatý, jeho cípy dosahují poloviny délky kalicha, koruna je bílá, dosahuje 6 mm v průměru, trubka je 3–4 mm dlouhá, korunní cípy jsou odstálé, zhruba 2,5 mm dlouhé a stejně tak široké. Plody jsou tvrdky asi 2 mm dlouhé.

Poznámka: Pomněnek (Myosotis) je poměrně značné množství, v současnosti je rozlišováno kolem 150 druhů (POWO 2022). Vyskytují se především v mírném pásu obou zemských polokoulí, ale objevují se i v horách rovníkové Afriky, kde se s nimi setkáme až v nadmořských výškách nad 2000 m. Centra diverzity rodu jsou dvě, jedno se nachází v západní části Eurasie, druhé leží na Novém Zélandu.

Myosotis rakiura
Myosotis rakiura
Myosotis rakiura
Myosotis rakiura
Myosotis rakiura

Fotografovala Věra Svobodová, dne 5. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Nugget Point).