Syn.: Geraniospermum terebintaceum (Spreng.) Kuntze, Geranium asperum Poir., Geranium radula Roth, Geranium terebinthinaceum Cav., Hoarea intermixta Sweet, Pelargonium asperum Ehrh. ex Spreng., Pelargonium intermedium R. Knuth, Pelargonium terebinthinaceum Small
Česká jména: čapínos silnovonný (Presl 1846), pelargónie; muškát vonný (Mareček 1999)
Slovenská jména: pelargónia (Dostál 1950)
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Rozšíření: Původně jihoafrický druh s areálem nacházejícím se v Kapsku, na severovýchodě Jihoafrické republiky a v Zimbabwe. Jako okrasná rostlina je pěstován v mnoha oblastech světa, byl zavlečen do Střední Ameriky, východní Brazílie i jižní a západní Evropy. Bývá také pěstován pro své vonné silice.
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých svazích, sekundárně na stanovištích ovlivněných lidskou činností, v blízkosti lidských sídel, zahrad a cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2300 m.
Popis: Polokeř dosahující výšky až okolo 130 cm, výrazně aromatický, žláznatě chlupatý. Listy jsou řapíkaté, v obrysu široce vejčité, 2–7 cm dlouhé a 2,5–8 cm široké, až 7laločné, na bázi srdčité, dva bazální úkrojky jsou větší než ostatní, všechny jsou po okraji zubaté, podvinuté; palisty jsou vejčité, 4–9 mm dlouhé. Květenství je okoličnaté, (1–)2–5(–7)květé, stopky jsou 1–4 cm dlouhé; listeny jsou vejčité, 5–8 mm dlouhé; kališní lístky jsou kopinaté až vejčité, 7,5–11 mm dlouhé, špičaté, chlupaté a žláznaté, korunní lístky jsou růžové s tmavší kresbou na žilkách, 2 horní jsou kopisťovité, 14–20 mm dlouhé, 3 dolní obkopinaté až obvejčité, 11–15 mm dlouhé; fertilních tyčinek je 7, jsou 10–16 mm dlouhé, staminodia jsou 3, 5–8 mm dlouhá, čnělka je 5–8 mm dlouhá. Plody jsou rozpadavé, 18–24 mm dlouhé.
Využití: Pelargónie vonná se často objevuje i ve středoevropské kultuře, jsou pěstovány její četné kultivary, ale i hybridy.
Z listů rostliny se destilují vonné silice, ty se používají v kosmetice, květy slouží také jako dochucovadlo do džemů, želé, zmrzlin i nápojů. Mohou být také součástí dýmkových tabáků.
Poznámka: V současnosti je v rodu Pelargonium rozlišováno 283 druhů (POWO 2022), vyskytují se především v jižní a východní Africe, na Arabském poloostrově, v Malé Asii, ale také v Austrálii a na Novém Zélandu.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 25. 5. 2022 (Řecko, Kréta, okolí Moni Preveli).