Syn.: Ciconium cerinum Sw., Ciconium inquinans (L.) Hoffmanns., Ciconium urenifolium Eckl. et Zeyh., Geraniospermum inquinans (L.) Kuntze, Geranium inquinans L., Pelargonium cerinum (Sw.) DC., Pelargonium urenifolium (Eckl. et Zeyh.) Steud.
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Rozšíření: Druh pochází z Jihoafrické republiky, kde se jeho areál táhne od provincie Mpumalanga přes KwaZulu-Natal až do Kapska. Jako okrasná trvalka je pěstován v mnoha dalších oblastech světa, do Anglie byl introdukován už v roce 1714. Byl zavlečen na Madeiru a Kanárské ostrovy, do Španělska, americké Kalifornie, na antilský ostrov Hispaniola i na atlantický ostrov Svatá Helena.
Ekologie: Roste v lemech sukulentní a pobřežní křovinaté vegetace. Kvete v průběhu celého roku.
Popis: Dřevnatějící polokeř dosahující výšky až okolo 200 cm. Listy jsou řapíkaté, ledvinovité až skoro okrouhlé, 4–8 cm široké, mělce 5–7laločnaté, po okraji vroubkované, žláznatě chlupaté. Květenství je terminální, 5–30květé, kališní lístky jsou kopinaté, 5–7 mm dlouhé, korunní lístky jsou obvejčité, 15–20 mm dlouhé, obvykle zářivě červené, někdy i světle růžové nebo dokonce bílé, horní dva korunní lístky jsou o něco menší než lístky ostatní. Plody jsou rozpadavé, zobanité.
Záměny: Na rozdíl od druhu Pelargonium zonale jeho listy nemají charakteristickou podkovovitou kresbu, jeho korunní lístky jsou zároveň širší a kratší.
Využití: Jako výrazně dekorativní rostlina se pěstuje v zahradách subtropických i tropických oblastí. Drcené listy a lodyhy jsou jihoafrickými domorodci používány jako lék proti bolesti hlavy a chřipce, používali je také jako tělový deodorant.
Fotografoval Jindřich Houska, dne 6. 5. 2006 (Portugalsko, Madeira, Levada dos Piornais).