PELARGONIUM ZONALE (L.) L’Hér. – pelargónie páskatá / pelargónia

Syn.: Geraniospermum zonale (L.) Kuntze, Geranium zonale L.
Česká jména: čapínos páskatý (Presl 1846)
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité

Pelargonium zonale

Rozšíření: Druh má dosti velký areál v Jihoafrické republice, kde roste v provinciích Western a Eastern Cape a zasahuje i do provincie KwaZulu-Natal, dosti hojně zejména podél pobřeží Indického oceánu. Druhotný výskyt byl zjištěn v Kalifornii.

Ekologie: Stanovištěm jsou kamenité svahy a křoviny na lesních okrajích. Lokality leží v nadmořských výškách 60–1800 m.

Pelargonium zonale

Popis: Přímý nebo opíravý keř s tlustými, téměř sukulentními stonky, dorůstá do výšky 1(–3) m; letorosty jsou měkce chlupaté, ve stáří dřevnatí. Listy jsou řapíkaté, celistvé, řapíkaté, čepel je téměř okrouhlá nebo ledvinitá, 5–8 cm v průměru, řídce měkce chlupatá, mělce 5laločnatá a na okraji vroubkovaná, velmi často s tmavočerveným podkovovitým proužkem podél vnějšího okraje. Květenství jsou dosti bohaté okolíky s 5–70 květy; květní stopky srůstají s ostruhou horního korunního lístku do „češule“ dlouhé 2,5–4,5 cm; kališní lístky jsou volné, asi 1 cm dlouhé; koruna dosahuje až 3,5 cm v průměru a je nejčastěji v různých odstínech růžové, někdy je červená nebo i bílá, horní 2 korunní lístky jsou úzce obkopinaté, na vrcholu mělce vykrojené, 3 dolní korunní lístky jsou rovněž obkopinaté; andreceum tvoří 7 fertilních tyčinek (o 3 různých délkách); gyneceum srůstá z 5 plodolistů a nese svrchní semeník. Plod je rozpadavý.

Využití: Pelargonium zonale má značný zahradnický význam, protože je jedním z rodičů celé rozsáhlé skupiny běžně pěstovaných kříženců pelargónií (Pelargonium ×hortorum). Tito kříženci se vyznačují celistvými listy, často s výraznou kresbou, a nevonnými květy. Na křížencích z této skupiny se kromě našeho druhu podílely ještě Pelargonium inquinans, v menší míře ještě také Pelargonium scandens a Pelargonium frutetorum.

Pelargonium zonale
Pelargonium zonale
Pelargonium zonale

Fotografováno ve dnech 16. a 21. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Wilderness; Schoemanspoort, Cango Caves; Prince Albert, směrem na Swartberg Pass).