Javorníky, Pulčín-Hradisko – národní přírodní rezervace

Severně od obce Pulčín (okres Vsetín) se nachází známé Pulčínské skály, které byly poprvé vyhlášeny chráněným územím v roce 1966. Tehdy byly chráněny pouhé 4 hektary skalních výchozů. Od roku 1989 je chráněno 72,73 hektarů. V roce 1992 bylo chráněné území převedeno do národní kategorie pod názvem Pulčín-Hradisko.
Pulčín-Hradisko
Chráněné území se nachází v západní části Javorníků poblíž údolí Senice, které odděluje Javorníky od Vizovických vrchů. Rozkládá se na svazích Hradiska (773 m n. m.), na nichž se nachází řada skalních útvarů, které jsou tvořeny třetihorními hrubě zrnitými pískovci a drobnozrnnými slepenci. Na jižním okraji protéká Pulčínský potok, jehož zdrojnicemi je i několik pramenů vyvěrajících na území národní přírodní rezervace. Vegetaci tvoří především kyselé bučiny z asociace Luzulo-Fagetum, které zde mají často zakrslý charakter a nejstarší porosty jsou až 170 let staré. Jejich bylinné patro je poměrně chudé, tvořené především borůvkou (Vaccinium myrtillus), metličkou křivolakou (Avenella flexuosa), jestřábníkem zedním (Hieracium murorum) nebo pstročkem dvoulistým (Maianthemum bifolium). Vzácně se vyskytují vranec jedlový (Huperzia selago), plavuň vidlačka (Lycopodium clavatum) a plavuň pučivá (Lycopodium annotinum).
Pulčín-Hradisko
Na hlubších úživnějších půdách se vyskytují maloplošně i květnaté bučiny z asociace Dentario enneaphylli-Fagetum a Festuco altissimae-Fagetum. V jejich bylinném patře se objevuje kyčelnice devítilistá (Dentaria enneaphyllos), rozrazil horský (Veronica montana), žindava evropská (Sanicula europaea), věsenka nachová (Prenanthes purpurea). Na prudkých stráních s balvanitým rozpadem pískovce se vyskytují bučiny s přechodem do suťových lesů, na skalách lze uvažovat o výskytu reliktních borů. Na skalnatých stanovištích roste borovice lesní (Pinus sylvestris), bříza bělokorá (Betula pendula) a jeřáb obecný (Sorbus aucuparia). Na skalní terásky je svým výskytem vázán osladič obecný (Polypodium vulgare), na skalách a balvanech zaujmou velké epilitické lišejníky pupkovka puchýřkatá (Lasallia pustulata) a pupkovka srstnatá (Umbilicaria hirsuta).
Pulčín-Hradisko
Spolu s lišejníky se zde vyskytují i mechorosty, vedle běžných druhů je zajímavý výskyt štěrbovky skalní (Andreaea rupestris) nebo křídlečky kadeřavé (Dicranoweisia crispula). Zajímavější druhy mechorostů jsou vázány na vlhčí místa v údolí potoka, kde byla nalezena na tlejícím dřevě játrovka pařezovec křivolistý (Nowelia curvifolia). Na staré dřevo je vázán výskyt i řady vzácnějších druhů hub. Připomeňme alespoň bránovitec jedlový (Trichaptum abietinum), rezavec šikmý (Inonotus obliquus), korálec jedlový (Hericium flagellum) nebo vzácný hřib borový (Boletus pinophilus), který se spolu s krásnoporkou kozí nohou (Albatrellus pes–caprae) vyskytuje v borových lesích. Především v severní polovině rezervace se objevují kulturní smrčiny s vtroušenou jedlí bělokorou (Abies alba).
Pulčín-Hradisko
Na jižním úpatí skal se nacházejí zbytky vegetace pastvin, které jsou vzhledem k dlouhodobé absenci pastvy degradované. Jedná se především o podhorské smilkové trávníky s keři jalovce obecného (Juniperus communis) a malé plochy lučních pramenišť. Neudržované plochy zarůstá hasivka orličí (Pteridium aquilinum) nebo psineček obecný (Agrostis capillaris), ale po obnovení pastvy ovcemi se stav těchto trávníků zlepšuje. V těchto místech se také vyskytuje ojediněle vstavač mužský znamenaný (Orchis mascula subsp. speciosa), dříve zde rostl i prstnatec bezový (Dactylorhiza sambucina). Rostou zde i teplomilnější druhy, jako zvonek broskvolistý (Campanula persicifolia), jehlice trnitá (Ononis spinosa), kručinka barvířská (Genista tinctoria), vzácně i modřenec chocholatý (Muscari comosum). Vlhčí stanoviště jsou sečena a ojediněle se zde vyskytuje prstnatec májový (Dactylorhiza majalis).
Pulčín-Hradisko
Pulčínské skály jsou vyhledávanou turistickou lokalitou, a to nejen v letních měsících. Nově sem proudí návštěvníci i zimě, aby obdivovali oranžově zbarvené ledopády, které se vytváří většinou až v lednu z důvodu střídání oblev a mrazových dnů. Teprve nedávno se podařilo algologům prokázat, že zabarvení ledopádů způsobují tzv. sněžné řasy. Místo s výskytem ledopádů v kaňonu Ancona je přístupno pouze v zimě od 15. prosince do 15. března po speciálně upraveném chodníku. Jinak národní přírodní rezervací procházejí dvě turistické značky. Z údolí Senice je to modrá značka, která vede až na vrchol Hradisko.
Pulčín-Hradisko
Z Pulčína vede do skal červená značka, která se spojuje s modrou v místě Zámčisko (též Pulčínský hrad), kde zřejmě stávalo malé hradiště již v době bronzové. Pozdější hrad zanikl po polovině 15. století a jedinou památkou na něj jsou tři schůdky vytesané do skály. Od třicátých let 20. století jsou Pulčínské skály spojeny s trampingem. V roce 1938 zde byla postavena chata dodnes sloužící trampské osadě Hawaj. Poblíž byla koncem šedesátých let 20. století postavena další trampská chata zvaná Tahiti. Obě chaty se dnes nacházejí na území národní přírodní rezervace. Aby bylo zamezeno nelegálnímu táboření ve skalách, vybudovala obec poblíž skal na místě bývalého hřiště veřejné tábořiště se sociálním zázemím.
Pulčín-Hradisko
Fotografováno ve dnech 21. 4. 2014 a 17. 2. 2015.