Co je to fynbos?

Co je to fynbos?

Slovo, které se ve všech pádech skloňuje, pokud je řeč o vegetaci jižní Afriky. Povstalo z jazyka prvních jihoafrických kolonistů evropského původu, tedy z holandštiny, respektive z tzv. afrikaans, což je jazyk od holandštiny odvozený, který je dnes jednou z úředních řečí moderní Jihoafrické republiky. Znamená „jemné křoví“.

Číst dál

Etiopie, Simienské hory

Etiopie, Simienské hory

V srdci východní Afriky se rozkládá horská skupina Simienských hor; Etiopská vysočina zde dosahuje vrcholem Ras Dešen nejvyšší nadmořské výšky (4533 m). Území se rozkládá v Somálsko-etiopské provincii Paleotropis, do níž patří i nejvyšší horské skupiny na africkém kontinentu: Mt. Kenya, Kilimandžáro, Mt. Elgon, Ruwenzori a Virunga.

Číst dál

Flóra Kapverdských ostrovů

Věnec Kapverdských ostrovů leží ztracen v Atlantiku asi 1400 km na jih od ostrovů Kanárských a 600 km od břehů Afriky. Nejbližším bodem na kontinentu je Zelený mys, Cap Vert, od nějž ostrovy dostaly jméno – ostrovy Zeleného mysu. Souostroví tvoří devítka ostrovů obydlených a několik dalších menších, neobydlených.

Číst dál

Jihoafrická republika a Lesotho, Drakensberg

Jihoafrická republika a Lesotho, Drakensberg

Dračí hory (Drakensberg) jsou součástí tzv. Velkého srázu (Great Escarpment), který ve vzdálenosti 50 až 200 km od mořského pobřeží obepíná celé centrální jihoafrické plateau. Délka tohoto horského pásma je úctyhodná, dosahuje zhruba 5000 km: táhne se vlastně už od angolských pohoří Serra de Mocaba a Bié přes namibijská pohoří Erongo, Auasberge a Tiras-Richtersveld až do hor Jihoafrické republiky, kde zahrnuje namaqualandský Kamiesberg, v Karoo Roggeveldberge a Nuweveldberge, ve Východním Kapsku Sneeuberge a samozřejmě celý hlavní masiv Dračích hor na pomezí Lesotha a Jihoafrické republiky. Za tímto nejvyšším horským pásmem Velkého srázu se horský hřeben stáčí ještě více k severu, vede přes hory v provincii KwaZulu-Natal do Svazijska, jihoafrické Mpumalangy a Limpopa, kde překračuje Blyde River Canyon a vyznívá až za pohořím Chimanimani-Nyanga na zimbabwsko-mosambické hranici.

Číst dál

Jihoafrická republika, Kruger National Park

Jihoafrická republika, Kruger National Park

Když jede poprvé do jižní Afriky milovník rostlin, má často namířeno do jihozápadní části Jihoafrické republiky, do květinami zaplaveného a botanicky naprosto unikátního Kapska. Když se ale vydá do jižní Afriky cestovatel se sklony spíše zoologickými, pojede zaručeně na konec přesně opačný, tedy na severovýchod Jihoafrické republiky – jistě stráví aspoň pár dní na jihoafricko-mosambickém pomezí v Krugerově národním parku.

Číst dál

Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon

Jihoafrická republika, Mpumalanga, Blyde River Canyon

V severovýchodní části jihoafrické provincie Mpumalanga, jen nedaleko od světoznámého Krugerova národního parku, se v délce 25 kilometrů vine údolím řeky Blyde pozoruhodný kaňon. Tato oblast patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům celé Jihoafrické republiky, v porovnání se skoro nekonečnou rovinou Krugeru nabízí zdejší krajina oku lidskému křivky skutečně impozantní.

Číst dál

Kde se dnes nepasou nosorožci? V renosterveldu!

Kde se dnes nepasou nosorožci? V renosterveldu!

V nejjižnější Africe je to s rostlinami dost jinak, než na co je našinec zvyklý. Už jen proto, že přijít na žulu tam znamená značně si polepšit s úživností půd. To je právě motivem naší dnešní exkurze do renosterveldu. Podivné slovo renosterveld pochází stejně jako známější fynbos z búrštiny čili afrikaans. Je to doslova pole (slyšíte ve výrazu veld ten field nebo, chcete-li, Feld?), kde vládne renosterbos. Opět zapojme trošku lingvistické představivosti a pomozme si angličtinou: Rhinoceros + bush, tedy nosorožčí křoví. Co pod tím rozumět, je už nasnadě – právě takto se říká keři, který před příchodem Evropanů vládl na ohromných rozlohách jihoafrických plání. Jmenuje se Dicerothamnus rhinocerotis, po staru Elytropappus rhinocerotis, a patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae).

Číst dál

Madagaskar, Isalo – mezi savanou a mokřinou

Madagaskar, Isalo - mezi savanou a mokřinou

O přírodních pozoruhodnostech Madagaskaru bylo už napsáno nemálo. Většina přírodovědců si všímá pro tento ostrov nejcharakterističtějších živočichů a rostlin, bývá zdůrazňován velmi vysoký stupeň endemismu. V hlasech zoologů i botaniků však nezřídka zazní i bolavý povzdech nad postupující devastací ostrova – lokalit s neporušenou přírodou tu stále ubývá: původní lesy jsou dramaticky mýceny, savana je vypalována, šíří se lomy, stejně jako se zvětšují města a vesnice. Malgašská společnost se samozřejmě snaží tento nemilý trend brzdit, v tomto úsilí hraje značnou roli i zřizování chráněných území a národních parků. Avšak najít kompromis mezi tradičním hospodařením obyvatelstva, průmyslovým rozmachem a ochranou přírody není mnohdy snadné. K nejznámějším a patrně i nejnavštěvovanějším národním parkům Madagaskaru patří oblast svérázných pískovcových skal, plošin a kaňonů s názvem Isalo.

Číst dál

Madagaskar, okolí obce Andasibe – Analamazaotra, Mantadia a Mitsinjo

Pouhých 160 km východně od malgašského hlavního města Antananarivo – což tedy v madagaskarských poměrech může znamenat i čtyři hodiny jízdy autem, klikatá a dokonce i asfaltová silnice je totiž často ucpaná kamiony jedoucími do největšího přístavu ostrova – najdeme v okolí městečka Andasibe několik turisticky poměrně četně navštěvovaných chráněných území. Blízkost hlavního města báječně garantuje, že skoro každý, kdo přicestuje na Madagaskar letadlem, zákonitě skončí právě tady. Všechna tato chráněná území leží v regionu Alaotra-Mangoro, v provincii Toamasina.

Číst dál