Syn.: Acrostichum dichotomum L., Osmunda dichotoma Spreng., Ripidium dichotomum Bernh., Schizaea cristata Willd., Schizaea forsteri Spreng.
Česká jména: víkatňovité (Presl 1846, jméno pro čeleď)
Čeleď: Schizaeaceae Kaulf. – víkatňovité

Schizaea dichotoma
Rozšíření: Široce rozšířený paleotropický druh, jehož areál se táhne od tropické východní Afriky, Madagaskaru a Maskarén přes jižní Indii a Thajsko až po jihočínský ostrov Chaj-nan, Tchaj-wan, Filipíny, Indonésii, Papuu-Novou Guineu, severní a východní Austrálii, Nový Zéland a další pacifické ostrovy (až po Francouzskou Polynésii).
Ekologie: Roste ve vlhkých lesích, v křovinách, nezřídka na písčitých půdách.
Schizaea dichotoma
Popis: Stálezelená kapradina s krátkým plazivým oddenkem, z něhož vyrůstá 2–5 listů. Listy jsou 6–50 cm dlouhé a 2–14 cm široké, 2–8krát dichotomicky větvené na ploché úkrojky, které jsou 1–1,5 mm široké, celokrajné; fertilní část vyrůstá na konci úkrojků, je 2–8 mm dlouhá a 1–6 mm široká, zpeřená, složená z 5–10 párů úkrojků, sporangia jsou uspořádána na fertilních úkrojcích ve dvou pravidelných řadách.
Poznámka: Rod Schizaea zahrnuje zhruba 20 druhů z tropických i subtropických oblastí obou zemských polokoulí.
Schizaea dichotoma
Schizaea dichotoma
Schizaea dichotoma
Schizaea dichotoma
Schizaea dichotoma

Fotografovali Jindřiška Vančurová, dne 23. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andasibe-Mantadia), Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Melekeok, lesy u jezera Ngardok).