Syn.: Hypericum nigropunctatum Norl.
Čeleď: Hypericaceae Juss. – třezalkovité
Hypericum wilmsii
Rozšíření: Roste v jižní Africe v jihoafrických provinciích Eastern Cape, Free State a Mpumalanga, dále v Lesothu, Zimbabwe a Mosambiku. Izolované lokality leží v centrálních pohořích Madagaskaru.
Ekologie: Provází vlhká místa v horách na skalnatých a kamenitých místech, skalní terásky v roklinách atd. Lokality leží v nadmořské výšce 1200–2000 m.
Hypericum wilmsii
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina vysoká 6–20(–30) cm; lodyhy jsou bohatě větvené, vystoupavé nebo poléhavé. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté nebo skoro přisedlé, vejčité, podlouhlé až obvejčité, 0,3–1,5 cm dlouhé a 2–8 mm široké, celokrajné, podél okraje s hustými černými tečkovitými žlázkami, na vrcholu zaokrouhlené. Květenství je vrcholové; květy dorůstají až 1,5 cm v průměru; květní stopky jsou 4–10 mm dlouhé; kališní lístky jsou nestejné, obvejčité nebo podlouhlé, na okraji s průsvitnými a černými žlázkami, zaokrouhlené; korunní lístky jsou 5–9 mm dlouhé, žluté, na okraji s černými žlázkami; tyčinek je 25–30; ze semeníku vyrůstají 3–4 blizny. Tobolky jsou přímé.
Hypericum wilmsii
Hypericum wilmsii
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).