Syn.: Cineraria maritima (L.) L., Othonna maritima L., Senecio bicolor subsp. cineraria (DC.) Chater, Senecio cineraria DC., Senecio gibbosus subsp. cineraria (DC.) Peruzzi et al., Senecio maritimus (L.) Rchb.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Pochází ze Středozemí, s jistotou je původní ve Španělsku (včetně Baleár), ve Francii a Itálii (včetně velkých ostrovů), v Tunisku a snad i v Chorvatsku. Nejistý je původní výskyt v Maroku a na Kanárských ostrovech. Zplanělý je v dalších zemích Středozemí i jinde po Evropě.
Ekologie: V přírodě roste na skalách, převážně podél moře, na kamenitých plážích, ale i na starých zdech. Vystupuje do nadmořské výšky kolem 300 m.
Popis: Bíle plstnatý, bohatě polokeřík vysoký 30–60 cm. Listy jsou v obrysu trojúhelníkovité, peřenoklané až peřenosečné, asi 15 cm dlouhé a 8 cm široké, oboustranně bíle plstnaté, většinou s 5 páry laloků; laloky jsou čárkovité až kopinaté, až 6 cm dlouhé. Úbory tvoří chocholík až chocholičnatou latu; úbory mají průměr asi 1,2 cm; zákrov je válcovitý, o průměru 5–6 mm; zákrovní listeny jsou asi 1,3 cm dlouhé, hustě bíle plstnaté; květy jsou oboupohlavné, jazykovitých květů bývá 10–15, jsou 7–8 mm dlouhé, žluté, trubkovité květy jsou rovněž žluté. Nažky jsou rýhované.
Poznámka: Systematicky velmi komplikovaná skupina, rozpadá se ve více velmi podobných poddruhů nebo druhů, které jsou více či méně vyhraněné morfologicky, ekologicky i rozšířením. Taxonomické hodnocení navíc komplikuje skutečnost, že rostliny jsou předmětem šlechtění a občas z kultury unikají zpět do přírody.
Fotografováno dne 14. 9. 2013 (Francie, Marseille, Callelongue).