Syn.: Adipera laevigata (Willd.) Britton et Wilson, Cassia floribunda sensu Brenan., Cassia laevigata Willd., Cassia septemtrionalis Viv., Chamaesenna laevigata (Willd.) Pittier
Česká jména: séna (Huber 1596)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Původem pravděpodobně středoamerický druh vyskytující se v oblasti od jihu Mexika (státy Chiapas, Jalisco, Michoacan, Oaxaca a Veracruz) přes Honduras až po severní Kostariku. Je však často vysazován a sekundárně se rozšířil i do jižnějších části Ameriky (až po pobřežní oblasti Peru, na Galapágy a do brazilského státu Santa Catarina) i do dalších tropických oblastí světa (např. na Madagaskar, do Indie, jižní Číny, Malajsie, východní Austrálie i na Nový Zéland).
Ekologie: Ve své domovině roste v jehličnatých i smíšených lesích, v pásmu od 830 do 1550 m. Na druhotných lokalitách se objevuje často v okolí lidských sídel, kolem cest, na ruderálních stanovištích, ale i v lemech lesů. Kvete od dubna do srpna.
Popis: Keř až malý strom, 1–6 m vysoký, celý lysý. Listy jsou řapíkaté, střídavé, 8–25 cm dlouhé, sudozpeřené, se 3–4 jařmy lístků, které jsou krátce řapíkaté, úzce vejčité až kopinaté, 4–10,5 cm dlouhé a 1,5–3,5 cm široké, na vrcholu špičaté, celokrajné. Květenství je hroznovité, stopka květenství vyrůstá z paždí listů, je 2,5–8 cm dlouhá, květenství je 4–12květé, kališní lístky jsou volné, 6,5–10 mm dlouhé, korunní lístky 13–16 mm dlouhé, téměř okrouhlé, žluté. Plodem je lusk, 6–10 cm dlouhý a 0,8–1,1 cm široký.
Poznámka: Angličtina uštědřila této dřevině poněkud jedovatě znějící národní jméno Arsenic Bush. Jeho toxicita však údajně potvrzena nebyla. Používá se v tradiční medicíně.
Fotografovaly Ljuba Procházková, dne 6. 11. 2014 (Madagaskar, okolí NP Andasibe-Mantadia); Alena Vydrová, dne 28. 1. 2019 (Indie, Kérala, Mararikulam).