Česká jména: lípa Henryho (Ottomanský 2018)
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Východoasijský druh lípy, vyskytuje se v centrální části východní Číny, v čínských provinciích Ťiang-su, An-chuej, Če-ťiang, Ťiang-si, Šen-si, Che-nan, Chu-pej a Chu-nan. Podle odění letorostů a listů bývá kromě dosti plstnaté nominátní variety rozlišována ještě méně hustě oděná Tilia henryana var. subglabra.
Do Evropy se tento druh dostal v roce 1901, na českém území byl vysazen až někdy před rokem 2000 (Praha).
Ekologie: Roste ve stálezelených nebo opadavých lesích, často na březích vodních toků. Kvete pro nás Středoevropany netypicky velmi pozdě, od srpna do října.
Popis: Statný opadavý strom dosahující výšky až okolo 26 m. Borka je šedá, nejprve hladká, později rozbrázděná, letorosty jsou červenohnědé, plstnaté. Řapík je 3–6 cm dlouhý, lysý až plstnatý, čepel je široce vejčitá až skoro okrouhlá, 6–10 cm dlouhá a stejně tak široká, na bázi uťatá nebo srdčitá, pak po obou stranách čepele charakteristicky formovaná do tvaru písmene S, po okraji je pilovitá, zuby jsou trojúhelníkovité, s dlouhou štětině podobnou špičkou, která může dosahovat délky až 4,4 mm, na vrcholu je čepel obvykle zašpičatělá, nejprve naoranžovělá až načervenalá, později zelená, na líci lysá nebo řídce chlupatá, na rubu plstnatá, pokrytá hvězdovitými chlupy nebo chlupatá jen v úžlabí žilek, s 5–9 páry vedlejších žilek. Květenství je 12–60květé, 10–12 cm dlouhé; listeny jsou úzce obkopinaté, 7–12 cm dlouhé, na líci lysé, na rubu hvězdovitě chlupaté; kališní lístky jsou úzce vejčité, 4–5 mm dlouhé, korunní 6–7 mm dlouhé; tyčinek je 20–25, staminodia jsou kratší než korunní lístky. Plod je obvejcovitý, 7–9 mm dlouhý, chlupatý, žebernatý.
Využití: Většina klonů pěstovaných v Česku je schopna v dormantním stavu přečkat mrazy až -20 °C, zároveň raší později, takže jen málokdy jsou poškozovány pozdními mrazy. Některé klony však před zimou neukončují růst, takže horní část letorostů v průběhu zimy odumře. Ve střední Evropě proto lípa Henryho většinou netvoří rovný kmen, ale roste spíše keřovitě.
Poznámka: Augustine Henry (1857–1930) byl britský sběratel rostlin, který v roce 1886 zaslal tuto lípu z čínské provincie Chu-pej do anglické královské zahrady v Kew.
Fotografováno ve dnech 9. 8. 2020 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ) a 22. 9. 2020 (Čechy, Oplany-Klíče).
Literatura:
Donald Pigott (2012): Lime-trees and Basswoods: A Biological Monograph of the Genus Tilia. Cambridge University Press.
Ondřej Ottomanský (2018): Zhodnocení rodu Tilia L. z pohledu zahradní a krajinářské architektury. Disertační práce, Zahradnická fakulta v Lednici.