TILIA MONGOLICA Maxim. – lípa mongolská / lipa

Čeleď: Malvaceae – slézovité

Tilia mongolica

Rozšíření: Východoasijský druh lípy, vyskytuje se na severovýchodě Číny, v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko a v provinciích Liao-ning, Che-pej, Che-nan a Šan-si.

Ekologie: Roste v podhorských a horských smíšených i opadavých lesích, ale také na skalách či při okraji písečných dun, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1200(–2000) m. Kvete v červnu.

Popis: Opadavý menší strom dosahující výšky 4–5(–10) m. Borka je šedá, letorosty lysé. Řapík je 2–3,5 cm dlouhý, žlutozelený, lysý, čepel je v obrysu široce vejčitá, 3laločná, 3,5–6,5 cm dlouhá a 3,5–6 cm široká, na bázi velmi mělce srdčitá nebo uťatá, po okraji pilovitá, jednotlivé zuby jsou trojúhelníkovité, na vrcholu je čepel zašpičatělá, na líci sytě zelená, lysá, víceméně plochá, na rubu světle zelená až šedozelená, jen v úžlabí hlavních žilek chlupatá, vedlejší žilky v 5–7 párech. Květenství vyrůstá nad listy, je 6–12(–38)květé, 5–8 cm dlouhé; listeny jsou stopkaté, úzce podlouhlé, 3,5–7 cm dlouhé, po obou stranách lysé, tupé; kališní lístky jsou kopinaté, 4–5 mm dlouhé, korunní 6–7 mm dlouhé; tyčinek je 36–45, jsou vyniklé, staminodií je 5, jsou kratší, petalizované. Plod je elipsoidní až obvejcovitý, špičatý, 6–8 mm v průměru, kožovitý, chlupatý.

Poznámka: Ve východní Asii je v současnosti (Pigott 2012) rozlišováno zhruba 17 druhů a 5 poddruhů lip – popsáno jich však odtud bylo podstatně víc.

Tilia mongolica
Tilia mongolica
Tilia mongolica
Tilia mongolica
Tilia mongolica
Tilia mongolica
Tilia mongolica
Tilia mongolica

Fotografováno dne 9. 8. 2020 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).