Syn.: Tilia pendula V. Engl. ex Schneid.
Česká jména: lípa Oliverova (Ottomanský 2018)
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Východoasijský druh lípy, vyskytuje se v centrální části východní Číny, na západě areál zasahuje až do čínských provincií Kan-su a S’-čchuan, k východu proniká přes provincii Šen-si až po Chu-pej a Chu-nan. Kromě nominátní variety byla dříve v provincii Chu-pej rozlišována ještě varieta Tilia oliveri var. cinerascens, ta je však v současnosti (Pigott 2012) klasifikována jako kříženec druhů T. oliveri a T. chingiana (Tilia ×cinerascens).
Ekologie: Roste ve stálezelených, smíšených nebo opadavých lesích, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 2300 m. Kvete od června do srpna.
Popis: Statný opadavý strom dosahující výšky až okolo 26 m, s borkou šedou, hladkou až brázditou a letorosty zelenými nebo načervenalými, obvykle lysými. Řapík je 1,5–7 cm dlouhý, lysý, vzácněji chlupatý, čepel je široce eliptická, vejčitá až skoro okrouhlá, 5–11 cm dlouhá a 4,8–10 cm široká, na bázi asymetricky mělce srdčitá až uťatá, po okraji pilovitá, se zuby trojúhelníkovitými, na vrcholu s osinkatým hrotem až 1,1 mm dlouhým, na vrcholu je čepel zašpičatělá, na líci zelená, lysá, na rubu šedobílá, plstnatá, s 5–8 páry vedlejších žilek. Květenství je 7–20květé; listeny jsou přisedlé, obkopinaté, 5–11 cm dlouhé; kališní lístky vejčité, 5–6 mm dlouhé, korunní 6–7 mm dlouhé; tyčinek je 45–50, staminodií je 5, jsou menší než korunní lístky. Plod je obvejcovitý až kulovitý, 7–10 mm dlouhý, bradavičnatý, nežebernatý, v době zralosti světlehnědě plstnatý, v prstech nesmáčknutelný.
Fotografováno dne 9. 8. 2020 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).