Syn.: Tulipa atheniensis Orph., Tulipa bithynica Griseb. ex Baker, Tulipa crocata Orph., Tulipa doerfleri Gand., Tulipa goulimyi Sealy et Turrill, Tulipa hageri Heldr., Tulipa hayatii O. Schwarz, Tulipa hellespontica Arpad, Tulipa minervae Orph. ex Baker, Tulipa orphanidea subsp. doerfleri (Gand.) Zonn., Tulipa splendens Delip., Tulipa sylvestris var. orphanidea (Boiss. ex Heldr.) Regel, Tulipa theophrasti Candargy, Tulipa thracica Davidov, Tulipa turcica Griseb., nom. illeg., Tulipa whittallii Elwes ex W. C. F. Newton
Čeleď: Liliaceae – liliovité
Rozšíření: Vyskytuje se v Egejské oblasti a východní části Balkánského poloostrova (Řecko, západní Turecko, Bulharsko). Jedná se o variabilní druh s mnoha izolovanými regionálními formami, které se však většinou na stanovištích objevují i s rostlinami typickými. V kultuře si tyto formy udržují specifický charakter (např. Tulipa hageri, T. theophrasti, T. whittallii), avšak v tomto případě by se mělo spíše hovořit o kultivačních skupinách (např. Tulipa orphanidea Hageri Group, T. orphanidea Theophrasti Group, T. orphanidea Whittallii Group). Dříve rozlišovaný poddruh T. orphanidea subsp. doerfleri (endemit Kréty) v současnosti již není akceptován.
Ekologie: Roste na kamenitých stanovištích v lesních lemech a světlinách, v olivových hájích i podél polí, kolem cest, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1700 m. Kvete v dubnu až květnu.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní cibulí 19–30 mm dlouhou. Podzemní část lodyhy je 6–19 cm dlouhá, nadzemní část 7–27 cm dlouhá. Listy vyrůstají po 3–6, jsou odstálé až přímé, úzce kopinaté, šedozelené, po okraji lysé nebo drobně brvité, dolní list je 14–29 cm dlouhý a 0,8–2 cm široký. Květy vyrůstají jednotlivě (vzácněji v páru), jsou oranžově červené až červené, terč je rozmazaně nachově černý, vnější okvětní lístky jsou eliptické až úzce vejčité, špičaté, lysé, jen na špičkách chlupaté, 33–57 mm dlouhé, vnitřní okvětní lístky jsou eliptické až úzce obvejčité, tupé až špičaté, na špičce chlupaté, 33–58 mm dlouhé. Nitky tyčinek jsou hnědočerné, na bázi chlupaté, prašníky jsou 5,5–16 mm dlouhé, nachové, pyl je nachové nebo žlutý. Plodem je obvejcovitá tobolka, 16–28 mm dlouhá.
Fotografovali Eva a Karel Rencovi, ve dnech 1. 5. 2015 (Řecko, severní část poloostrova Peloponés, oblast Kalávrita) a 13. 4. 2017 (Řecko, Kréta, oblast Amari).