Syn.: Calpidisca denticulata (Benj.) Barnhart, Utricularia afromontana R. E. Fr., Utricularia andicola Benj., Utricularia denticulata Benj., Utricularia dregei Kamienski, Utricularia eburnea R. E. Fr., Utricularia elevata Kamienski, Utricularia engleri Kamienski, Utricularia gentryi Standl., Utricularia humbertiana H. Perrier, Utricularia ibarensis Baker, Utricularia lobata Fernald, Utricularia madagascariensis A. DC., Utricularia mauroyae H. Perrier, Utricularia odontosperma Stapf, Utricularia sanguinea Oliv., Utricularia sematophora Stapf, Utricularia spartea Baker, Utricularia transrugosa Stapf
Čeleď: Lentibulariaceae Rich. – bublinatkovité
Rozšíření: Pravděpodobně druh jihu Afriky, severního a východního Madagaskaru, někdy jsou k areálu řazeny i další oblasti tropické Afriky – až po Somálsko a Kongo. Je uváděn i z jižního Mexika. Jak již napovídá synonymika u tohoto druhu, dříve byla v této oblasti rozlišována řada taxonů terestrických bublinatek, současné floristické seznamy jejich počet výrazně zredukovaly a spojily je právě do tohoto druhu. Je evidentní, že skupina afrických terestrických bublinatek vyžaduje další studium.
Ekologie: Roste terestricky v mokřinách, v mokrých lemech lesů, na mokrých skalách, při březích vodních toků.
Popis: Karnivorní vytrvalá bylina, 10–20 cm vysoká. Listy vyrůstají v malé a volné růžici, jsou krátce řapíkaté, eliptické až obvejčité či kopisťovité; trávící měchýřky jsou krátce stopkaté, vejcovité. Květní stopka je přímá, obvykle jediná, 1–10květá; listeny jsou vejčité; kališní lístky nestejné, vejčité až okrouhlé; koruna je purpurová, se žlutou kresbou, vzácně bílá, horní pysk je obvejčitý, dolní trojúhelníkovitý, skoro horizontálně odstálý, patro je skoro rovnoběžné s horním pyskem, ostruha je rovná, štíhlá, stejně dlouhá nebo delší než dolní pysk a obvykle s ním rovnoběžná. Plodem je tobolka.
Fotografovala Ljuba Procházková, dne 1. 11. 2014 (Madagaskar, NP Isalo).