VALERIANA APULA Poirr. – kozlík / valeriána

Syn.: Valeriana globulariifolia Ramond ex DC., Valeriana heterophylla Loisel., Valeriana rupicola Lag.
Čeleď: Caprifoliaceae Juss. – zimolezovité

Valeriana apula

Rozšíření: Roste na Pyrenejském poloostrově ve španělských horách, v Pyrenejích přesahuje i do Francie; dále se vyskytuje v severní Africe v Maroku.

Ekologie: Součást vegetace skalních terásek a štěrbin, obvykle na vápencích. Lokality leží v nadmořské výšce 1300–3200 m.

Valeriana apula

Popis: Vytrvalá trsnatá gynodioecická bylina s dřevnatým větveným oddenkem, oddenkové větve jsou zakončeny listovou růžicí. Listy jsou vstřícné, přízemní a dolní lodyžní jsou řapíkaté; řapík je 1–3,5 cm dlouhý; čepel je obkopinatá až kopisťovitá, (1–)1,5–2,5(–3,5) cm dlouhá a (0,5–)0,7–1,5(–2) cm široká, celokrajná, vyšší lodyžní listy jsou až přisedlé, peřenosečné až lyrovitě peřenodílné, s 1–3 páry podlouhlých celokrajných úkrojků. Květenství je kompaktní, s čárkovitě kopinatými listeny; kalich je nepatrný; oboupohlavné květy mají korunu 4,5–7 mm dlouhou, růžovou, zatímco funkčně samičí květy mají korunu jen 3–4,3 mm dlouhou, rovněž růžovou; tyčinky jsou 3; semeník je spodní. Plodem jsou vejcovité nažky 3,5–4,5 mm dlouhé, s chmýrem 3,5–6 mm dlouhým, tvořeným 9–15 štětinami.

Valeriana apula
Valeriana apula

Fotografovala Alena Vydrová, dne 29. 8. 2018 (Španělsko, Parque nacional Picos de Europa, Refugio Cabaña Verónica).