Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Rozšíření: Endemit oblasti Guyanské vysočiny, jeho areál leží na jihu Venezuely, v Guyaně a na severu Brazílie. Byl popsán z Guyany.
Ekologie: Roste v travnaté nebo křovinaté savaně, na kamenitých a skalnatých svazích, také na březích vodních toků, společně například s druhy Bonyunia minor, Bulbostylis paradoxa, Euphronia guianensis, Palicourea rigida, Rhynchanthera grandiflora aj., v nadmořských výškách zhruba od 300 do 1200 m.
Popis: Polokeř, 20–90 cm vysoký, s lodyhou přímou, jednoduchou nebo chudě větvenou. Listy jsou vstřícné, křižmostojné, přisedlé, kopinaté, až 10 cm dlouhé a 2 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, kožovité. Květenství je klasnaté, 4–38 cm dlouhé, květy jsou přisedlé, 4četné, krémově bílé nebo narůžovělé; listeny jsou vejčité, až 3 mm dlouhé; kalich je 8–10 mm dlouhý, kališní cípy jsou kopinaté; koruna je řepicovitá, 13–18 mm dlouhá, korunní cípy jsou zprvu přímé, záhy nazpět zahnuté, vejčité, špičaté; tyčinky jsou 4, nitky jsou bílé. Plodem je vejcovitá tobolka, až 11 mm dlouhá.
Poznámka: Neotropický rod Coutoubea zahrnuje pět druhů, které se vyskytují v oblasti od jižního Mexika až po východní Brazílii. V rámci čeledi hořcovitých je řazen k tribu Chironieae, kam patří například i rody Blackstonia, Centaurium, Schultesia nebo Symphyllophyton.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima, okolí Kuravaina Tepui).