Syn.: Cyperus acutiflorus Steud., Cyperus arcuatus Boeckeler, Cyperus complanatus Forssk., Cyperus ensifolius Nees et Ehrenb. ex Boeckeler, Cyperus falcatus Ehrenb. ex Boeckeler, Cyperus involutus R. Br., Cyperus pappii Gand., Cyperus pungens Boeckeler ex Aitch. et Hemsl., nom. illeg., Cyperus pungens Boeckeler, nom. illeg., Cyperus senegalensis C. B. Clarke, nom. inval., Cyperus squarrosus F. Muell., nom. illeg., Schoenus glaucus Sieber ex C. B. Clarke, nom. inval., Schoenus macrorrhizus Rich. ex C. B. Clarke, nom. inval.
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité
Rozšíření: Roste na Arabském poloostrově v Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech a v Ománu, dále v jižním Íránu, Pákistánu a Afghánistánu. Rozšíření není dokonale známo, druh byl popsán teprve v roce 1995.
Ekologie: Typický pouštní druh, charakteristický pro velmi řídkou vegetaci na vysokých pohyblivých písčitých dunách.
Popis: Vytrvalá bylina s 2–5 mm silným dlouze plazivým oddenkem; lodyhy jsou víceméně přímé, 30–90 cm vysoké, tupě trojhranné, při bázi zaoblené, hladké, šedavé. Listy jsou čárkovité, asi tak dlouhé jako lodyhy, s žlábkovitou, až 60 cm dlouhou a 2,5 mm širokou, na okraji drsnou čepelí. Květenství je koncový kružel z 1–12 klásků, listenů je 3–5, až 10 cm dlouhých; klásky jsou obvykle stopkaté, zploštělé, v obrysu vejčité až čárkovité, 1–5,5 cm dlouhé a 3–5 mm široké, žlutavé; plevy jsou dvouřadé, kopinaté, 5–7,2 mm dlouhé, na hřbetě zaoblené, na vrcholu hrotité; květy jsou oboupohlavné; okvětí chybí; tyčinky jsou 3; semeník je svrchní, blizny jsou 3. Plodem je elipsoidní, zploštělá, křídlatá, jemně síťkovaná nažka 3–4,5 mm dlouhá a 2,1–2,9 mm široká.
Fotografovali Petr Procházka, dne 5. 3. 2014 (Omán, gov. Ash Sharquiayh, Al Ashkarah), a Vít Grulich, dne 27. a 28. 9. 2015 (Omán, gov. Al Wusta, Makhibiyah a gov. Ash Sharquiayh, Al Ashkarah).