ANDROSACE PUBERULA Jord. et Fourr. – pochybek / pochybok

Syn.: Androsace adfinis subsp. puberula (Jord. et Fourr.) Kress, Androsace carnea f. puberula (Jord. et Fourr.) R. Knuth, Androsace carnea var. puberula (Jord. et Fourr.) Cariot et St.-Lag.
Čeleď: Primulaceae Batsch ex Borkh. – prvosenkovité

Androsace puberula

Rozšíření: Západoalpský endemit, bývá někdy řazen do agregátu Androsace carnea, jindy je přiřazován k druhu Androsace adfinis jako jeho poddruh. Na tomto místě se přidržujeme novějšího soupisu rostlin švýcarské flóry (Flora Helvetica 2017), který tento druh řadí k Androsace carnea agg., a to společně s druhy Androsace brigantiaca a Androsace halleri. Vyskytuje se tedy v oblasti od jihozápadního Švýcarska přes západoalpskou část Itálie až po francouzské Přímořské Alpy. Údaje o výskytu tohoto druhu v Pyrenejích jsou mylné.

Ekologie: Roste na subalpínských a alpínských vlhkých trávnících, na kamenitých a skalnatých svazích a skalách, obvykle na vápencovém podkladu. Kvete od června do července.

Androsace puberula

Popis: Vytrvalá bylina, jen 2–8 cm vysoká, s listy vyrůstajícími v přízemní růžici, které jsou čárkovité, nanejvýše 15 mm dlouhé a 1–2 mm široké, nejširší pod středem, pokryté rozvětvenými chlupy. Květy vyrůstají v chudokvětém okolíku na vrcholu přímého stvolu a dosahují v průměru 5–9 mm, korunní lístky jsou světle růžové, vzácně i bílé. Plodem je tobolka, která je až 2krát delší než kalich.

Androsace puberula
Androsace puberula
Androsace puberula

Fotografovala Věra Svobodová, dne 25. 6. 2019 (Švýcarsko, Walliské Alpy, okolí Matterhornu).