Quercus ×hispanica ʻLucombeanaʼ, dub španělský ʻLucombeanaʼ (Fagaceae):
Královská botanická zahrada v anglickém Kew pěstuje tisíce exemplářů stromů, nicméně jen několik z nich pamatuje na 18. století. K těm nejstarším patří i představovaný Lucombův dub (Lucombe oak), který zde byl vysazen v roce 1773. Jak to vlastně tehdy bylo?
Bylo to takhle jednou v zimě, možná ještě odpoledne nebo už spíš navečer, ale určitě v roce 1765, kdy si anglický zahradník William Lucombe povšiml, že jeden jeho semenáč dubu – měl to být dub cer – ztratil nějak podezřele málo listů. Došlo mu, že tato podivnost bude nejspíš vězet v hybridním původu onoho stromku – ukázalo se, že mu vyrostl kříženec opadavého druhu Quercus cerris a neopadavého druhu Quercus suber. Časem byl tento kříženec pro vědu popsán jako dub španělský (Quercus ×hispanica) – strom to je v dospělosti statný, s mírně korkovitou borkou a zubatými listy, které jsou na líci tmavě zelené a na rubu šedozeleně plstnaté.
A vzhledem k tomu, že byl William Lucombe chlapík svérázný, rozhodl se, že se bude o tento zvláštní strom pěkně starat a až pořádně naroste, nechá si z něj vyrobit vlastní rakev. Lucombe stromek hýčkal, strom statečně rostl, za dvacet let už ho bylo dost i na rakev, takže ho Lucombe porazil. A protože umírat se mu zrovna ještě moc nechtělo, schoval si to dřevo na rakev pod postel. Kdy přesně Lucombe zemřel, se dnes přesně neví, jen si všichni pamatují, že když nakonec umřel, bylo dřevo pod jeho postelí už dočista ztrouchnivělé, Lucombe se totiž dožil ohromných 102 let.
Zahradníci v Kew věří, že právě jejich Quercus ×hispanica ʻLucombeanaʼ patří k naprosto prvním stromům tohoto druhu z dávného Lucombova zahradnictví.
Fotografovala Lenka Tomanová, dne 24. 7. 2019.