Syn.: Geraniospermum reniforme (Andrews) Kuntze, Geranium reniforme Andrews
Česká jména: čapínos (Presl 1846), pelargonie (Dostál 1950), pelargónie (Mareček 1999)
Slovenská jména: pelargónia (Dostál 1950)
Čeleď: Geraniaceae Juss. – kakostovité
Rozšíření: Druh jihoafrického Kapska, centrum areálu leží především v provincii Eastern Cape, zasahuje však i do jižních oblastí provincie Western Cape. Kromě nominátního poddruhu je rozlišován ještě poddruh Pelargonium reniforme subsp. velutinum.
Ekologie: Roste na travnatých a křovinatých stanovištích, ve vegetačních formacích fynbos a karoo. Kvete v průběhu celého roku.
Popis: Nízký keřík, 30–40(–100) cm vysoký, s větvemi dřevnatými, plstnatě chlupatými. Listy jsou dlouze řapíkaté, vejčité až ledvinité, 2–3(–5) cm dlouhé a zhruba stejně tak široké, na bázi srdčité, po okraji vroubkované, na vrcholu tupé, na líci plstnaté, na rubu běloplstnaté; palisty jsou šídlovité. Květenství je terminální, několikakvěté, kalich je hedvábitě chlupatý, korunní lístky jsou úzce obvejčité, růžovočervené s nachovou kresbou na horních korunních lístcích. Plody jsou rozpadavé.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam Jihoafrické republiky (2012) řadí tento druh k potenciálně ohroženým (NT), k jeho úbytku vede nadměrný sběr k užití v lidové medicíně.
Využití: Tato rostlina je používána v jihoafrické tradiční medicíně, uplatňuje se hlavně při léčbě úplavice, ale i jiných onemocnění a potíží. Je sbírána podobně intenzivně jako další v jižní Africe rozšířený druh Pelargonium sidoides – ten se odlišuje především temnější barvou květů.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 14. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Eastern Cape, okolí Port Elizabeth).