Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Varanidae
Syn.: Varanus bulliwallah Worrell, 1956
Česká jména: varan Mertensův
Anglická jména: Mertens’s water monitor
Rozšíření: Australský endemit, jehož areál se nachází na severu kontinentu – od severu Západní Austrálie přes severní část Severního teritoria (včetně přilehlých ostrovů) po severní a střední Queensland.
Způsob života: Polovodní druh ještěra, většinu času tráví v blízkosti vody, na březích potoků, řek a v bažinách.
Je vynikající plavec a zdatně leze po skalách a stromech poblíž vody, často se vyhřívá na větvích nad vodní hladinou nebo na kamenech uprostřed potoka. Když je vyrušen, skočí do vody, kde může zůstat ponořený po dlouhou dobu. Je aktivní ve dne, v noci se ukrývá v dutinách mezi skalami, v norách vyhloubených v březích vodních toků.
Má vynikající čich, který využívá k lokalizaci a zachycení kořisti pod hladinou. Živí se jak ve vodě, tak na souši. Loví převážně obojživelníky, korýše, malé ryby a plazy, velký hmyz a jeho larvy, ale pojídá i vejce suchozemských želv a drobné obratlovce. Nepohrdne ani mršinou.
Je vejcorodý. Páří se obvykle ve vlhkém období od prosince do února. Na počátku období sucha klade samice do vyhrabané nory v zemi 3–14 vajec, která se líhnou o 9–10 měsíců později v období dešťů. Mláďata jsou plně vyvinutá a mohou okamžitě plavat. Pohlavně dospívá přibližně ve 3–4 letech. V přírodě se dožívá 10–12 let, v zajetí až 20 let.
Mezi přirozené predátory patří krajta hnědá (Liasis fuscus) a krokodýl mořský (Crocodylus porosus).
Popis: Středně velký varan dosahující celkové délky až 150 cm, z toho asi 90 cm tvoří ocas, jehož středem se táhne dobře znatelný kýl, zploštělá koncová část usnadňuje varanovi plavání. Hlava je olivově hnědá, střed malých, hladkých šupin černohnědý. Nosní dírky jsou umístěny blízko špičky čenichu. Kolem ušního otvoru je bělavý kroužek. Spodní část je světlejší, bílá až nažloutlá s šedým vzorováním na hrudi. Hřbet, boky těla, horní plochy končetin a kořen ocasu jsou středně až tmavě olivově šedé nebo olivově hnědé, řídce pokryté velmi malými, černě lemovanými, šedavě bílými nebo žlutavě bílými skvrnami. Na robustních končetinách je pět prstů. Černé drápy na prstech jsou středně dlouhé a mírně zakřivené.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2018) řadí varana Mertensova k druhům ohroženým (EN). Vysazení původně neotropické a zároveň značně toxické ropuchy obrovské (Rhinella marina) vedlo k vážnému a trvalému poklesu populace za poslední tři generace. Původně velmi běžný druh téměř vymizel, neboť se živí hlavně obojživelníky a po požití ropuchy obrovské se otráví. Druh je uveden v příloze II CITES.
Poznámka: Robert Friedrich Wilhelm Mertens (1894–1975), po němž byl druh pojmenován, byl herpetolog ruského původu, který většinu svého života pracoval v Senckenbergově muzeu ve Frankfurtu v Německu.
V Severním teritoriu býval varan Mertensův důležitým zdrojem potravy pro domorodé Australany, objevuje se jistě i proto na jejich pozoruhodných skalních malbách.
Fotografováno ve dnech 2. a 3. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Litchfield National Park, Wangi Falls a Florence Falls).