Syn.: Aconitum pyramidale Mill., Aconitum strictum Bernh. ex DC., Delphinium napellus (L.) Baill.
Čeleď: Ranunculaceae – pryskyřníkovité
Rozšíření: Západní Evropa a Alpy, zasahuje patrně i do hor Balkánského poloostrova a snad i Karpat. Byl zavlečen do východní části Severní Ameriky. Druh je velmi variabilní, rozlišuje se řada poddruhů i variet, některé z nich jsou od sebe poměrně ostře odděleny geograficky hranicemi svého areálu, většinou se ale v oblasti překrývá několik taxonů (v tomto smyslu slova je zřejmě nejpestřejší Tyrolsko). U nás tento druh neroste, nejedná se o oměj šalamounek, který se vyskytuje v horách Českého masivu.
Ekologie: Roste především v horských a podhorských oblastech, občas vystupuje až do subalpínského pásma, je častý na horských loukách, při okrajích pastvin, v lesních lemech. Kvete od června do října.
Popis: Vytrvalá bylina, 30–130(–200) cm vysoká, lodyha přímá, v horní třetině většinou větvená, listy řapíkaté, střídavé, tuhé, v obrysu okrouhlé, dlanitě členěné, úkrojky hluboce zařezávané, květenství hroznovité, 10–30 cm dlouhé, květy tmavě modré až modrofialové, přilba je nízká, nanejvýš stejně vysoká jako široká. Plodem je měchýřek.
Poznámka: Stejně jako jiné druhy oměje je i Aconitum napellus velmi jedovatý, dobytek se mu při pastvě vyhýbá.
Fotografováno dne 18. 8. 2004 (Rakousko, Východní Alpy, Raxalpe).