Syn.: Zauschneria cana Greene
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité
Rozšíření: Severoamerický druh, pochází ze západu USA (jih Idaho, Oregon, západ Wyomingu, západ Nového Mexika, Arizona, Kalifornie, Nevada, Utah) a ze severního Mexika (Baja Norte, Sonora). Široká míra variability vedla k popisu mnoha poddruhů, dnes se obvykle rozlišují tři: Epilobium canum subsp. canum (který zahrnuje i dřívější subsp. angustifolium a subsp. microphylla), E. canum subsp. garrettii a E. canum subsp. latifolium.
Ekologie: Roste na suchých písčitých a skalnatých svazích, v šalvějových křovinách, ve světlých lesích s převahou borovice, až do nadmořské výšky asi 3000 m. Kvete v pozdním létě a na podzim, je opylován kolibříky.
Popis: Polokeř dorůstající výšky 60 cm, s dřevnatějící bází a lodyhami často červeně naběhlými, značně variabilní ve vzhledu. Rostlina vytváří oddenky; může vyrůstat jednotlivě i v bohatých porostech. Listy jsou střídavé nebo vstřícné, přisedlé nebo krátce řapíkaté, čepele kopinaté až vejčité, zakončené špičkou, dlouhé 2–4,5 cm, na okraji jemně zubaté, na povrchu hedvábitě až hrubě pýřité, takže barva olistění přechází od zelené, šedozelené až po téměř bílou. Květenstvím jsou koncové hrozny, květy trubkovité až nálevkovité, 2,5–4 cm dlouhé, na krátkých stopkách, v odstínech od růžové po šarlatově červenou. Kalich je stejně zbarvený jako koruna, se 4 špičatými cípy, vně jemně pýřitý. Koruna je zakončena čtyřmi laloky rozeklanými na dvě části. Tyčinek je osm, nitky i čnělka červené, pestík přesahuje tyčinky. Plody jsou tenké čtyřboké tobolky.
Využití: Oblíbená okrasná rostlina suchých zahrad, také známá jako tzv. „kalifornská fuchsie“. Vyžaduje pěstování v dobře drenážované půdě na plném slunci, chráněné před větrem. Pěstují se i barevné kultivary.
Poznámka: Původně byl rod pojmenován Zauschneria na počest J. B. J. Zauschnera (1737–99), pražského lékaře a botanika. Nové studie prokázaly, že přísluší do rodu Epilobium.
Fotografováno ve dnech 22. 8. 2014 (USA, Kalifornie, NP Yosemite) a 4. 9. 2014 (Utah, NP Zion).