Syn.: Chamaenerion caucasicum (Hausskn.) Sosn. ex Grossh., Chamaenerion colchicum (Albov) Steinb., Chamerion caucasicum (Hausskn.) Galushko, Chamerion colchicum (Albov) Holub, Epilobium dodonei var. caucasicum Hausskn.
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité
Epilobium colchicum
Rozšíření: Areál se rozkládá na Kavkaze, v Zakavkazsku, zasahuje i do severovýchodního Turecka a na sever Íránu.
Ekologie: Provází nezpevněné substráty – štěrkové lavice v říčních korytech divočících horských říček a řek. Pionýrský druh vegetační sukcese, který dobře snáší pohyb substrátu. Vystupuje až do nadmořských výšek 2000 m.
Epilobium colchicum
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina, lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, hustě olistěné, řídce kadeřavě chlupaté, 10–55 cm vysoké. Listy jsou střídavé, přisedlé, čárkovitě kopinaté až kopinaté, 1,5–4,5 cm dlouhé a (0,4–)0,6–1 cm široké, lysé, na okraji zoubkaté. Květenství je latovité; květy jsou dlouze stopkaté, lehce souměrné, čtyřčetné, před rozkvětem přímé; kališní lístky jsou úzce obkopinaté, růžové; korunní lístky jsou kopisťovité, 1,4–1,7 cm dlouhé, růžové až červené; tyčinek je 8; semeník je spodní, čnělka je delší než tyčinky. Plodem je čárkovitá, 5–6 cm dlouhá tobolka; semena jsou ochmýřená.
Epilobium colchicum
Epilobium colchicum
Epilobium colchicum
Epilobium colchicum
Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 9. 2017 (Gruzie, Kavkaz, Svanetie).