EPILOBIUM HIRSUTUM L. – vrbovka chlupatá / kyprina chlpatá

Syn.: Chamaenerion grandiflorum (Weber) Moench, Chamaenerion hirsutum (L.) Scop., Epilobium grandiflorum Weber
Česká jména: vrbovka chlupatá (Opiz 1852, Dostál 1950, Dostál 1989, Slavík 1997, Kubát 2002, Danihelka 2012)
Slovenská jména: kyprina chlpatá (Dostál 1950)
Čeleď: Onagraceae Juss. – pupalkovité

Epilobium hirsutum

Rozšíření: Roste téměř v celé Evropě, rozšíření končí na severu Fenoskandie, původní je zřejmě také v Makaronésii (Kanárské ostrovy, ale na Kapverdy zřejmě jen zavlečený). Dále se vyskytuje v západní a střední Asii, v Japonsku a v severní, východní i jižní Africe. Byl zavlečen i do Severní Ameriky. V ČR roste dosti hojně po celém území s výjimkou vyšších hor. Na Slovensku taktéž.

Ekologie: Roste na mokrých až zaplavovaných půdách, v příkopech, při březích vod a na ruderalizovaných vlhkých místech. Kvete od července do srpna.

Popis: Vytrvalá rostlina s lodyhou přímou, (30–)60–150(–180) cm vysokou. Lodyha je často v horní části větvená, hustě oděná žláznatými i nežláznatými chlupy. Listy jsou kopinaté, dlouhé až 12 cm, široké do 3 cm, po obvodě ostře zubaté. Jednotlivé květy vyrůstají v paždí horních listů, koruna má růžovočervenou až purpurovou barvu, korunní lístky mají až 1,8 cm délky a jsou mělce vykrojené, blizna je čtyřlaločná. Semena jsou opatřena jemným chmýrem. Druh je velmi variabilní, odlišnosti se projevují především ve žláznatém odění. Často se také kříží s některými dalšími zástupci rodu.

Epilobium hirsutumEpilobium hirsutum
Epilobium hirsutum

Fotografováno dne 31. 7. 2005 (Česko, Čechy, Sokolovsko).