Syn.: Acacia arabica (Lam.) Willd., Acacia nilotica (L.) Willd. ex Delile, Acacia scorpioides W. Wight, Acacia vera Willd., Mimosa arabica Lam., Mimosa nilotica L., Mimosa nilotica Thunb., Mimosa scorpioides L.
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Druh s rozsáhlým areálem, jehož těžiště leží v Africe. Na africkém kontinentu se vyskytuje od Mauretánie po Egypt, na jih až do Jihoafrické republiky, chybí jen v Maroku, severním Alžírsku a v Tunisku, a dále v oblasti deštných pralesů (Gabon, obě Konga). Původní je snad i na jihozápadě Madagaskaru. V Asii roste od Izraele a Sýrie přes celý Arabský poloostrov, také v jižním Íránu, Pákistánu a na západě Indie. Dále na východ se vyskytuje asi již jen druhotně, zplanělá je např. v Austrálii. V areálu je dosti proměnlivá a někteří badatelé rozlišují více poddruhů. Představené rostliny snad náležejí k subsp. kraussiana, která by se měla vyznačovat keřovým vzrůstem a zelenými, nikoli nasivělými lístky; tento taxon však není badatelskou veřejností všeobecně přijímán.
Ekologie: Součást suché křovinaté savany až do nadmořské výšky kolem 2000 m.
Popis: Malý opadavý stromek nebo keř, dorůstá výšky nanejvýš 4 m; borka je tmavohnědá až černá, rozbrázděná; letorosty jsou pýřité, šedavé nebo hnědavé. Listy jsou střídavé, dvakrát sudozpeřené, primární vřeteno nese (2–)4–8(–14) párů zpeřených lístků prvního řádu; lístků druhého řádu je 10–25(–35); lístky jsou podlouhlé, 1,5–7 mm dlouhé a 0,5–1,5 mm široké; palisty jsou přeměněny v přímé, bělavé trny až 5(–8) dlouhé. Květy tvoří kulovité strbouly na stopkách až 4,5 cm dlouhých; koruna je sytě žlutá, 2,5–3,5 mm dlouhá. Plody jsou nepukavé, víceméně přímé, šňůrovitě zaškrcované, 8–12 cm dlouhé a 1–1,7(–2,2) cm široké, v mládí chlupaté, později olysalé a lesklé; semena jsou stlačená, 6,5–9 mm dlouhá.
Využití: Mladé plody lze konzumovat jako zeleninu, rovněž tak pražená semena. Široké uplatnění má v lidovém léčitelství, např. při diabetes, jako prostředek proti střevním parazitům i jako afrodisiakum.
Poznámka: Kapinice patří mezi dřeviny obtížné na určování – ke spolehlivé determinaci je většinou zapotřebí mít květy i plody. Mezi druhy Arabského poloostrova se tento taxon vyznačuje většinou keřovým vzrůstem, nápadně dlouhými, světlými, přímými, párovými trny a sytě žlutými květy. Za plodu jej prozradí lusky, které jsou téměř přímé, ale mezi semeny většinou nápadně zaškrcované.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 20., 23. a 24. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Ain Jarziz, Fizayah a Wadi Hinna); Petr Procházka, dne 27. 2. 2014 (Omán, gov. Al Dakhiliyah, Nizwa).