Syn.: Vachellia robusta (Burch.) Kyal. et Boatwr.
Česká jména: kapinice (Presl 1846), akácie, kapinice (Mareček 1994)
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Druh tropické východní a jižní Afriky, jehož rozsáhlý areál se táhne od Etiopie a Keni přes Tanzanii, Zimbabwe a Mosambik až do Svazijska a východní části Jihoafrické republiky, kde zasahuje až do pobřežních oblastí provincií KwaZulu-Natal a Eastern Cape. Byl introdukován na Havajské ostrovy a do jižní Austrálie. Druh je morfologicky variabilní, jsou rozlišovány tři poddruhy, kromě nominátního ještě Acacia robusta subsp. clavigera (jižní Afrika) a A. r. subsp. usambarensis (Keňa a Tanzanie).
Ekologie: Roste v křovinaté a lesnaté vegetaci, často na březích vodních toků, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1100 m. Vykvétá na jaře společně s novými listy nebo až po olistění.
Popis: Opadavý keř nebo strom dosahující výšky 5–20(–25) m, s borkou šedohnědou až černou, hladkou nebo vrásčitou, letorosty šedými až šedohnědými, lysými a s párem trnů, které jsou většinou krátké, zhruba 1,2 cm dlouhé, někdy však i delší, až 7(–12,5) cm dlouhé, rovné, v páru oba stejně dlouhé, bělavé až šedivé. Listy jsou střídavé, 2krát sudozpeřené, jejich vřeteno je 3–7 cm dlouhé, lístků 1. řádu je 2–8(–10) párů, lístků 2. řádu je 9–27 párů, ty jsou podlouhlé, (2–)3,5–13(–16) mm dlouhé a 1–5(–7) mm široké, lysé nebo na okraji brvité. Květenství je axilární, hlávky o průměru 9–12 mm vyrůstají ve svazečcích, jejich stopky jsou 2–2,5 cm dlouhé; květy jsou oboupohlavné, přisedlé, obvykle 5četné, bělavé, vonné, tyčinky jsou početné, volné, až 5 mm dlouhé. Plodem je rovný nebo zakřivený lusk, 7–19 cm dlouhý a 0,5–3 cm široký, lysý, hnědý, až s 15 semeny.
Využití: Kořeny a borka dřeviny se používají v africké tradiční medicíně, ze dřeva se vyrábí nábytek, slouží však i jako palivo. Listy a plody jsou krmivem pro chovná zvířata.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Kruger National Park).