Joy Adamsonová (rozená Friederike Victoria Gessner, pseudonym Joy Bally alias Fifi) se narodila dne 20. října 1910 v Opavě, byla zavražděna 3. ledna 1980 v Shaba v Keni. Světoznámá spisovatelka, jejíž knihy o lvici Else přivedly k zájmu o ochranu přírody miliony čtenářů po celém světě. Mnohem méně známou etapou jejího života je však její druhé manželství s botanikem Peterem Ballym a její činnost v oblasti botanické ilustrace.

Dětství prožila v Opavě, v letech 1922–23 zde studovala na německém gymnáziu. Po rozchodu rodičů se s matkou a dvěma sestrami odstěhovala k prarodičům do Vídně. Právě zde navštěvovala výtvarnou akademii (Kunstgewerbeschule), byla také zdatnou pianistkou, několik let studovala i medicínu.
V roce 1935 se provdala za vídeňského finančníka Viktora von Klarwilla. Tehdejší rasové nacistické zákony se dotkly i jejího muže, proto ji manžel raději odvezl do bezpečí, do tehdejší britské kolonie Keni. Zde se však seznámila se švýcarským botanikem Ballym. Peter René Oscar Bally (1895–1980) byl taxonom, znalec sukulentních druhů tropické východní Afriky, specializoval se především na čeledi Asclepiadaceae a Euphorbiaceae. Jeho známou prací jsou East African Succulents, 1–6 (Journal of East African Natural History, 1940–46). Byl vedoucím herbáře v Coryndon National Museum v Nairobi. S prvním manželem se tedy nechala rozvést a v roce 1938 se za Ballyho i provdala. S ním poznávala Afriku, v této době jistě i nejvíce malovala rostliny. Její akvarely byly použity v několika knihách, například v Gardening in East Africa: a practical handbook od Arthura Johna Jex-Blakea, také v Some Wild Flowers of Kenya od Lady Muriel Katherine Jex-Blake nebo v Kenya trees and shrubs od I. R. Dalea a P. J. Greenwaye. Celá její výtvarná tvorba údajně čítá na 4 tisíce kreseb, především tedy zvířat a východoafrických domorodců (v letech 1944–52 získala zakázku britské koloniální vlády zhotovit portréty příslušníků všech keňských kmenů).
Teprve až její třetí sňatek se strážcem zvěře Georgem Adamsonem v roce 1944 byl oním momentem, který ji obrátil k ochraně africké zvěře.
Gardening in East AfricaGardening in East Africa