Syn.: Asperula canescens Vis., Asperula commutata J. Presl et C. Presl, Asperula flaccida Ten., Asperula leiantha A. Kern., Asperula scabra Link, Asperula aristata subsp. laevis Arcang., Asperula aristata subsp. longiflora (Waldst. et Kit.) Hayek, Asperula aristata subsp. peristeraea Hayek, Asperula longiflora subsp. flaccida (Ten.) Nyman, Asperula longiflora Waldst. et Kit., Asperula scabra J. Presl et C. Presl
Čeleď: Rubiaceae – mořenovité
Rozšíření: Roste v horách v širším Středozemí, od Portugalska a Španělska přes jižní Francii do Itálie, kde zasahuje až na Sicílii. Někteří badatelé tento taxon uvádějí i z hor Balkánského poloostrova od Chorvatska po Řecko a Bulharsko, ale i z Rumunska.
Ekologie: Roste na travnatých a kamenitých svazích, preferuje vápence. Lokality se nacházejí v širokém rozpětí nadmořských výšek od hladiny moře až do 2000 m.
Popis: Vytrvalá bylina až polokeřík vysoký 10–60 cm; lodyhy jsou na bázi dřevnaté, papilnatě pýřité, výše lysé. Listy jsou vstřícné nebo v čtyřčetných přeslenech, čárkovité, (1–)1,5–2,5(–4) cm dlouhé a 0,5–1,2 mm široké, na okraji víceméně ploché, na vrcholu s 0,1–0,2 mm dlouhým hrotem; internodia ve střední části lodyhy jsou (2–)3–4krát delší než listy. Květenství je tvořeno vidlany uspořádanými do hroznu nebo chocholíku; květní stopky jsou nanejvýš 1 mm dlouhé; květy jsou 4četné, nachové, nachově nazelenalé nebo žlutavé; korunní trubka je 3–6 mm dlouhá, vně krátce chlupatá nebo papilnatá, zřídka lysá, korunní cípy jsou 1–2 mm dlouhé; tyčinky jsou 4; gyneceum tvoří 2 srostlé plodolisty se spodním semeníkem. Plody jsou dvounažky, 1,5–2 mm dlouhé, papilnaté.
Poznámka: V rámci tohoto druhu se rozlišuje několik poddruhů, lišících se zejména vzrůstem a odstínem barvy květů. Rostou v horách jižní a střední Evropy, ale i severní Afriky.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 2. 7. 2015 (Itálie, NP Gran Sasso e Monti della Laga, Fonte Cerreto a Campo Imperatore).