Syn.: Barleria alba Lodd., Barleria ciliata Roxb., Barleria cristata var. albida Haines, Barleria cristata var. dichotoma (Roxb.) Prain, Barleria cristata var. mairei H. Lév., Barleria dichotoma Roxb., Barleria indica L. ex T. Anderson, Barleria laciniata Wall., Barleria lactea Desf. ex Steud., Barleria napalensis Nees, Barleria nuda Nees, Barleria prinoides Nees, Barleria venulosa Nees
Česká jména: bezlapačka (Presl 1846)
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité
Rozšíření: Druh pochází z tropické Asie – areál zahrnuje indický subkontinent (Bangladéš, Bhútán, Indie, Nepál, Pákistán, Srí Lanka), Barmu, Thajsko, jih a východ Číny (provincie Fujian, Guangdong, Guangxi, Guizhou, Hainan, Sichuan, Yunnan) a v Indočíně Kambodžu, Laos a Vietnam. Je zdomácnělý v Malajsii a Indonésii, na tichomořských ostrovech (Havajské ostrovy, Francouzská Polynésie a Fidži), v Africe a na ostrovech Réunion a Mauricius. Na mnoha místech se chová invazivně: na některých ostrovech Mikronésie, Francouzské Polynésie, na Fidži, Havaji, v Nové Kaledonii, Indonésii, na Réunionu a Mauriciu.
Ekologie: Roste na suchých stanovištích na svazích, podél vodních toků a cest, na narušených plochách, od blízkosti hladiny moře po nadmořskou výšku 2600 m.
Popis: Vzpřímený větvený polokeř dorůstající výšky 60–100 cm, větévky jsou pokryté přitisklými chloupky. Listy jsou řapíkaté, čepele eliptické až úzce vejčité, 2,5–10(–19) cm dlouhé, řídce pýřité, především na žilnatině, na bázi klínovité, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé, na líci tmavě zelené, na rubu světlejší. Květy vyrůstají v axilárních vrcholících, jsou podepřené dvěma čárkovitými ostnitými listeny, zelenobílými s výraznou žilnatinou, 0,8–1,5 cm dlouhými. Dva vnější kališní cípy jsou vejčité, s ostnitým okrajem, během kvetení asi 1 cm dlouhé, při zrání plodu se prodlouží na 1,5–2,5 cm; dva vnitřní kališní cípy jsou čárkovité, 0,7 cm dlouhé, na okraji hladké. Koruna je zvonkovitá, 5–5,7 cm dlouhá, fialová, růžová až bílá, vně jemně pýřitá, korunní lístky jsou podlouhle eliptické, asi 1,5 cm dlouhé. Plodem jsou oválné tobolky asi 1,5 cm dlouhé, ve zralosti hladké a lesklé.
Využití: Pěstuje se jako okrasná rostlina v zahradách a parcích, zdobí účesy žen v jižní Indii. Používá se v tradiční medicíně k čištění krve, jako tonikum, diuretikum; jeho protizánětlivý účinek se využívá při léčbě zánětu dásní, zubního kazu, popálenin a otevřených ran.
Fotografováno dne 16. 2. 2014 (Srí Lanka, Kandy).