Syn.: Combretum phaneropetalum Baker, Combretum whitei Exell, Poivrea albiflora Tul., Poivrea phaneropetala (Baker) H. Perrier, Poivrea phaneropetala var. whitei (Exell) H. Perrier
Čeleď: Combretaceae R. Br. – uzlencovité
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se v západní a jižní části ostrova, byl zaznamenán v provinciích Antsiranana, Mahajanga a Toliara.
Ekologie: Roste v suchých lesích a křovinách, kde šplhá po okolní vegetaci, často se objevuje na březích vodních toků, ale i kolem cest a na ruderálních stanovištích, stoupá do nadmořské výšky okolo 200 m.
Popis: Liána nebo opíravý keř s větvemi pýřitými, dosahujícími délky až okolo 15 m. Listy jsou řapíkaté, vstřícné, vejčité až skoro okrouhlé, 1,2–4,5 cm dlouhé, na bázi zaokrouhlené nebo srdčité, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé. Květenství je axilární nebo terminální, hroznovité, asi 4 cm dlouhé, 10–30květé; listeny jsou listům podobné, vytrvávající, kopinaté, 1–2 cm dlouhé, špičaté. Květy jsou pětičetné, krátce stopkaté; kalich je zvonkovitý až nálevkovitý, chlupatý, s 5 krátkými trojúhelníkovitými cípy; korunní lístky jsou 4–5 mm dlouhé, delší než kališní cípy, podlouhlé, krátce nehetnaté, bílé nebo jemně narůžovělé, lysé; tyčinky jsou vyniklé, prašníky bělavé, nikdy narůžovělé. Plody jsou nažky s 5 blanitými křídly, které dosahují průměru 15–17 mm.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Mahajanga, region Melaky, Bekopaka).