Syn.: Crinum australe Herb., Crinum brachyandrum Herb., Crinum brevilimbum Carey ex Herb., Crinum canaliculatum Roxb., Crinum douglasii F. M. Bailey, Crinum exaltatum Herb., Crinum norfolkianum A. Cunn., Crinum pedunculatum R. Br., Crinum rubricaule M. Roem., Crinum taitense Redouté
Česká jména: křín (Presl 1846, Mareček 1994)
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité
Rozšíření: Tato varieta křínu asijského (Crinum asiaticum) se vyskytuje na východě Austrálie (od souostroví Wessel Islands, které se nachází při pobřeží Severního teritoria, přes pobřežní oblasti východního Queenslandu až po okolí Jervis Bay v Novém Jižním Walesu), také na Nové Guineji, Vanuatu, na Nové Kaledonii i na ostrově Norfolk a na Ostrově lorda Howa.
Ekologie: Roste v mokřinách a na březích vodních toků v pobřežním pásmu, rovněž na blízkých ostrovech.
Popis: Vytrvalá bylina s velkou cibulí, která částečně vyrůstá i nad povrch, z tohoto krčku (pseudolodyhy), který může být až 45 cm dlouhý, vyrůstají statné listy, které jsou podlouhle kopinaté, 50–120 cm dlouhé a 5–15 cm široké, celokrajné, horní listy jsou vzpřímené, dolní rozestálé. Stvol je až 150 cm dlouhý, zakončený okoličnatým květenstvím 10–40květým; 2 listeny jsou až 15 cm dlouhé. Květy jsou vonné, okvětní trubka je 4–10 cm dlouhá, 6 okvětních cípů je kopinatých, 4–8 cm dlouhých, bílých, zahnutých; tyčinek je 6, jsou 3–6,5 cm dlouhé, růžové, červené nebo nachové, prašníky jsou 1–2,5 cm dlouhé, rovné, nachové až černé. Plodem je tobolka.
Poznámka: V Austrálii se vyskytuje sedm původních druhů křínů, přičemž tento představovaný taxon je australskou literaturou v naprosté většině klasifikován jako samostatný druh Crinum pedunculatum.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 11. 2023 (Austrálie, Jervis Bay Territory, Booderee National Park).