Syn.: Callista dixantha (Rchb. f.) Kuntze
Česká jména: stromobytec (Presl 1846)
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité

Dendrobium dixanthum

Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, vyskytuje se v Laosu, severním Thajsku, východní Barmě a v jižní části jihočínské provincie Jün-nan.

Ekologie: Roste epifyticky na kmenech stromů v horských opadavých lesích, ve kterých se projevuje výraznější suchá zimní perioda, v nadmořských výškách zhruba od 800 až do 1200 m.

Dendrobium dixanthum

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou či svěšenou, válcovitou, 50–100 cm dlouhou, žebernatou, s internodii až 3 cm dlouhými. Listy jsou eliptické až kopinaté, 8–11(–13) cm dlouhé a asi 1 cm široké, vyrůstají v horní části lodyhy, jsou kožovité, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství vyrůstá ze starých bezlistých stonků, je 2–5květé; listeny jsou vejčité, zhruba 2 mm dlouhé, špičaté; květy jsou sytě žluté, pysk je při bázi drobně nachově čárkovaný, dorsální vnější okvětní lístek je kopinatý, až 23 mm dlouhý a 6 mm široký, špičatý, postranní vnější lístky jsou zhruba stejně dlouhé, vnitřní okvětní lístky jsou až 23 mm dlouhé a 10 mm široké, po okraji nepravidelně zubaté, pysk je skoro okrouhlý, asi 22 mm dlouhý a 25 mm široký, na vrcholu vykrojený; sloupek je jen krátký. Plodem je úzce válcovitá tobolka.

Ohrožení a ochrana: I tento druh orchideje podléhá ochraně mezinárodní obchodní úmluvy CITES.

Poznámka: Druh patří v rámci rodu k východoasijsko-australské sekci Dendrobium, kam mimo jiné patří například i Dendrobium anosmum, Dendrobium fimbriatum, Dendrobium nobile nebo Dendrobium pulchellum.

Dendrobium dixanthum
Dendrobium dixanthum
Dendrobium dixanthum

Fotografovala Věra Svobodová, dne 2. 3. 2020 (Laos, okolí vodopádu Tad Yuang).